Георги Николчов, клуб „Чакър Войвода“: Сърцето ни бие за едно – запазване на българщината

Лилия Александрова
Лилия Александрова
5 Минути

 

Националният празник 3 март е повод да почетем делата и паметта на всички опълченци, дали жертви за освобождението на България от Османската империя. Най-тържествено празникът се отбелязва с участието на патриотичните клубове в страната, които пазят и съхраняват българските традиции. През тази година община Самоков в сътрудничество с клуб „Чакър войвода” организират факелното шествие, което ще тръгне в 18.00 ч. от Самоковския девически манастир „Покров Богородичен“ и ще продължи с празничен спектакъл „Това е България“ в читалище-паметник „Отец Паисий“.

Участниците в клуб “Чакър войвода” правят празниците в Самоков още по-цветни

Участниците в клуб „Чакър войвода” са учредили грамоти ежегодно по случай 3 март за деца с изявена патриотична дейност „Аз съм българче“, както и грамота за учители. „При нас е забранено да говорим за партии. Като се съберем си говорим за участия в събития за запазване на българщината, организиране на празненства. Нашата цел е да се запази и възражда българското.“, казва Георги Николчов, председател на клуба, „Защото народ, който не помни своето минало, той няма бъдеще. По този начин ще се запази, ще я има България, българската памет и съзнание. Идеалът ни е да запазим всичко българско и да го възраждаме. Дай Боже нашите деца да запазят всичко това!“

Клуб „Чакър войвода” участва във всички местни празници в Самоков и се състои от около 15 души-любители на исторически оръжия. „Мъжете участват в културния календар на община Самоков, съгласуват участията си с още над 20 подобни клуба от цялата страна, участват заедно. Членовете са всякакви хора, с всякакви политически пристрастия, но в клуба е забранено да се говори за политика. Единствено, което е позволено, са участията в полза запазване на българския бит и култура, на историческото ни минало.“, посочва Георги Николчов.

Мъжете от клуба пресъздават живи картини от битките от местната история, участват в шествия, а също и в културно-образователни програми с децата. Имат си редовни събрания на клуба, където решават къде и как да участват. Мъжете от клуба правят силно впечатление навсякъде, където се появят с автентичните си дрехи, с истинско старо оръжие, втъкнато в поясите им. „Събираме ги от стари хора, или си ги купуваме. Всички се снабдяваме от Самоков и от селата в района.“, казва Георги Николчов и допълва: „Повечето от оръжията са на по 150-200 години. Има един майстор, дето ги изработва, Христо Николов от Мъглиж. Той прави майсторска изработка на стари оръжия с надписи и всичко по тях.“

Името на клуба си дошло от само себе си, защото защитник на Самоков от разбойнически нашествия е бил Чакър войвода, казва Георги Николчов и допълва: „Клубът е създаден в обществена полза, а не в частна, ние нямаме никакви приходи, дори в чл. 36 от устава на клуба е записано, че при ликвидация клубът остава собственост на община Самоков.“

Георги Николчов е от село Продановци, Самоковско, където е роден Христо Проданов, или Чакър войвода. „Казвали му Чакър, защото очите му са били синьо-сиви, чакърести, оттам идва и името му. Бил е един от най-благородните български войводи, не случайно турският паша го е наричал Барона на Рила. Бил изключително благороден човек. Веднъж научил, че Ибрахим Лека, албански разбойник, с когото дори турската армия не могла да се справи, е тръгнал да плячкосва Рилския манастир. Тогава Чакър войвода, който е дал клетва да пази Рилския манастир, събира своята чета, пресреща бандата на Лека и избива всичките ѝ членове. Чакър войвода лично отрязва главата на Ибрахим Лека и я набучва на кол, за да се знае, че на манастира не се посяга. Оставили са само един жив, за да разказва, че на манастира не бива да се пакости. Това става през 1875 година, времето преди Априлското въстание, разказва Георги Николчов.

„В края на юли участваме в Чакъровите празници в община Самоков. Миналата година дойдоха 24 подобни клубове от цяла България. Нашата цел е тук да идват всички, защото мислим за едно, сърцето ни бие за едно – запазване на българщината. България през цялата ни история е патила от разединения, а ние сме за обединение.“, допълва Георги Николчов.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА