Генната редакция при птиците – една от алтернативите на птичия грип

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Чрез синтетичната биология учените могат да моделират птичата клетка

Заради развитието на заразата с вируси на Инфлуенца А при птиците все повече учени проучват възможността за генна редакция на ДНК на различните видове птици така, че да могат да бъдат устойчиви на различните заболявания, анализират от Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ).

Според специалистите заразяването на домашни птици с вируси на Инфлуенца А причинява две основни форми на тази болест, които се различават по своята вирулентност и патогенност. Нископатогенната (LPAI) форма обикновено причинява само леки симптоми, а високопатогенната (HPAI) форма води до много високи нива на смъртност при повечето видове домашни и промишлено отглеждани птици. Болестта може да има сериозни последици за рентабилността на птицевъдството. Епидемиологията на Инфлуенцата А по птиците е сложна. Инфлуенца вирусите постоянно еволюират, което води до появата на нови подтипове и оказва значително въздействие върху здравето на животните. Някои подтипове на вируса на инфлуенцата са със зоонозен потенциал и следователно могат да представляват заплаха за човешкото здраве.

През последните години (от 2015 г. насам) няколко епидемични вълни от високопатогенна инфлуенца по птиците (HPAI) предизвикаха безпокойство по отношение на здравето на домашните птици в редица държави-членки на Европейския съюз (ЕС). През 2015 г. и в началото на 2016 г. се появиха огнища на HPAI при домашните птици в Германия, Унгария, България, Обединеното кралство, Франция и Италия. От октомври 2016 г., най-скорошната епидемия на HPAI засегна домашните и дивите птици и птиците, отглеждани в затворени помещения, в най-малко 21 държави членки. Основният щам на HPAI, свързван с тази епидемия, от подтип H5N8 е внесен от мигриращи диви птици.

В различни проучвания чрез т. нар. синтетична биология учените използват техники за редактиране на гени, за да спрат разпространението на вируса на птичия грип в птичите клетки, отглеждани в лабораторна среда. Констатациите повишават възможността да се произвеждат пилета, генно редактирани, които са устойчиви на болестта. В изследванията е предотвратено задържането на вируса, като е било изтрита част от птичата ДНК в лабораторно отгледани клетки. Следващата стъпка ще бъде да отглеждат и развъждат пилета с генетичната промяна. Все още тези проучвания са на ранен етап и не са произведени генноредактирани птици, уверяват в проучването.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА