Фермери поискаха дивата свиня да се обяви за вреден дивеч и целогодишен лов на глигани

Георги Узунов
Георги Узунов
4 Минути

Дивите свине да се обявят за вреден дивеч, а ловът им да бъде целогодишен. Това поискаха фермери от Югоизточна България, чийто ниви за пореден път пострадаха от набезите на глиганите. Около 10 на сто от реколтата от слънчоглед е загубил земеделският производител Николай Димов, който сигнализира в Агрозона за неприятната ситуация. Той обработва около 70 000 дка в землищата на няколко села в община Болярово. Проблемът не е от тази година и основната причина за сериозните е свръхпопулацията на диви свине. Не е тайна, че в нашата страна има рекорден брой глигани през последните години. Проблемът с дивите прасета става все по-голям и стопаните вече ще викат общинска комисия за оценка на щетите, стана ясно от думите на Димов.

Фермерите настояват са бъде ремонтиран Законът за лова

и дивата свиня да се отчита като вреден дивеч. По подобен  начин е ситуацията в Турция, а в Западна Европа се възстановяват щетите на фермерите при подобни набези. Стопаните ще търсят още следващата седмица среща със земеделския министър Румен Порожанов, на която ще настояват да се регулира популацията от диви свине и да има целогодишен отстрел на тези животни.

Проблемът се оказа повсеместен, тъй като популацията от диви свине е огромна в цялата страна. Досега с проблема се справя само един фермер, който всяка година съди горското стопанство в региона, където работи и успява да спечели делата за нанесените щети. Това обаче не е решение, категорични са стопаните, защото не всеки фермер има възможност да похарчи допълнително средства, за да води дела и да очаква по този начин да покрие загубите си.

Междувременно стана ясно, че още утре

ще бъдат свалени част от ограниченията за лов на  диви свине

които бяха въведени в страната заради африканската чума по свинете. След като над 1000 проби от диви прасета са доказани като отрицателни, земеделското министерство изменя заповедта за ограниченията при груповия лов на диви свине. В зоните в близост до сухоземната граница с Румъния (5+5 км)ще се допуска провеждането на т.нар. тихи гонки без кучета, считано от този уикенд.  Във връзка с приключването на активния летен туристически сезон отпадат и ограниченията около морските курорти. В районите по река Дунав, срещу които няма установени огнища на АЧС в Румъния, ще се допуска провеждането на стандартни гонки на диви свине с кучета. Заповедта на министър Порожанов е съгласувана с министъра на околната среда и водите Нено Димов.

Припомняме Ви, че груповият лов стартира на 29 септември, като до момента важаха определени ограничения. Не може да се ловува в 10 км зона по границата с Румъния, около Тутраканци, и около пристанище Варна. За цялата останала страна груповият лов е разрешен, а в момента в който се появи ново огнище на АЧС веднага ще бъдат приети респективни мерки. В сряда също може да се излиза за прасета. Наскоро, заместник-министърът на земеделието, храните и горите Атанас Добрев съобщи, че буферните зони с ограничения за групов лов на диви свине ще бъдат намалени двойно. Това е санитарният минимум, който Българската агенция по безопасност на храните предлага.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА