ФАО: Рекордно производство на зърно по света през 2019 г.

Георги Узунов
Георги Узунов
2 Минути

През 2019 г. в световен мащаб ще бъде произведено най-голямото количество зърно до момента. Това показват последните прогнози на ФАО. Очаква се количествата да бъдат 2 714 млрд. тона. Това е ръст от 0,4% спрямо ноемврийската прогноза и почти с 57 милиона тона повече спрямо произведеното през 2018 г. Увеличението идва от новата прогноза за световно производство на едрозърнести култури, свързана с по-високи от предвидените по-рано добиви в Китай (континентална част), Русия и Украйна. На сегашното ниво, прогнозата за световното производство от едри зърна възлиза на близо 1 433 милиона тона, 1,7%  (24,5 милиона тона) по-високи спрямо предходната година и малко по-малко от регистрираното рекордно високо ниво през 2017г.

Прогнозата за глобалното производство на пшеница за 2019 г. също е леко повишена от предишния месец, до 766,4 милиона тона, 4,8 процента (34,8 милиона тона) над резултата от предходната година.

По-голямата част от месечната ревизия е резултат от възходящи корекции в оценките на производството в Европейски съюз, който компенсира оценката на продукцията в Съединените щати. Засаждането на пшеничните култури през 2020 г. е в ход в Северното полукълбо. В САЩ зимната сеитбата на завърши с  по-бързо темпо от предходната година.

В Европейския съюз началото на сезона започна с дефицит на валежи. След това обаче имаше промяна, която спомогна за възстановяване на нивата на влага в почвата, водейки до установяване на зимните култури.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА