ФАО: Индексът на цените на храните стигна най-ниската си стойност от 2018 г. насам

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

Цените на хранителните стоки в световен мащаб паднаха за четвърти пореден месец през май. Доставките са силни, но търсенето отслабва поради икономическите проблеми, предизвикани от пандемията COVID-19, съобщава Организацията за прехрана и земеделие на ООН.

Индексът на цените на храните на FAO, който проследява международните цени на най-често търгуваните хранителни стоки, е средно 162.5 пункта през май, с 1.9 процента под предходния месец и отбелязва най-ниската си стойност от декември 2018 г.

При млечните продукти индексът спада със 7,3 процента спрямо април, воден от рязкото понижаване на котировките на масло и сирене поради сезонните фактори на предлагане и по-ниското търсене на внос и средно с 19,6 процента под нивото си преди година. Котировките за мляко на прах намаляха умерено, тъй като ниските цени и подновената икономическа активност в Китай подхранваха силните интереси за купуване.

Индексът на цените на захарта се повиши със 7,4% спрямо предходния месец и отмени половината от априлския си спад поради възстановяване на цените на суровия петрол в международен мащаб, както и по-ниски от очакваните добиви в Индия и Тайланд, съответно вторият в света най-големият производител на захар и вторият най-голям износител.

При зърнените култури има спад с 1% спрямо април. Международните цени на ориза леко се повишиха, докато експортните цени на пшеницата паднаха, на фона на очакванията за широки световни доставки. Цените на едрото зърно паднаха още повече, като при царевицата в САЩ сега са почти 16% под нивото им от май 2019 г.

При растителните масла има спад в индекса  с 2,8 процента до минимум за 10 месеца. Докато котировките за цените на рапичното и слънчогледовото масло се увеличаваха, тези за палмово масло паднаха за четвърти пореден месец, отразявайки намаленото глобално търсене на внос и по-високите от очакваното нива на производство и запаси в големите страни износителки.

Индексът на цените на месото на ФАО спадна с 0,8% през май, средно с 3,6% под стойността си за май 2019 г. Котировките на месо от едър рогат добитък се увеличиха, докато тези за домашни птици и свински меса продължиха да намаляват, което отразява високите възможности за износ в основните страни производители, въпреки увеличаването на търсенето на внос в Източна Азия след отпускането на мерките за социално дистанциране влседствие на COVID-19.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА