Евростат: Повишаването на цените на селскостопанските стоки се забавя през първото тримесечие на 2023 г

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Най-резки темпове на нарастване на средната цена на селскостопанската продукция са в Испания и Португалия

През първото тримесечие на 2023 г. е имало продължаващо увеличение на цените на селскостопанските стоки, но цените са се повишавали с най-бавния си темп от началото на руската агресия срещу Украйна, показват данните за индексите на селскостопанските цени, публикувани от Евростат.

Данните показват, че между първото тримесечие на 2022 г. и първото тримесечие на 2023 г. средната цена в ЕС на селскостопанските продукти като цяло се е увеличила значително (+17%). Все пак това представлява по-нисък процент на увеличение в сравнение с темпа на промяна от предходното тримесечие на годишна база, когато е регистриран ръст в цените от 26%.

В рамките на кошницата от продукти е регистрирано особено силно увеличение на цените на яйцата (+60% средно в ЕС) , ориза (+51%), маслините и свинското месо (и двете +49%). Общото увеличение на цените на яйцата в ЕС отразява не само недостига на фуражно зърно и намаления износ на зърно от Украйна, но и избухването на птичи грип (птичи грип) в Белгия и Холандия.

Производството на селскостопанска продукция води до разходи. Земеделските производители трябва да правят покупки на стоки и услуги, които да бъдат използвани като суровини в производствения процес. Въпреки че цените на продукцията продължиха да се покачват между първото тримесечие на 2022 г. и първото тримесечие на 2023 г., същото се повиши и със средната цена на стоките и услугите, потребявани в момента в селското стопанство (т.е. суровини, които не са свързани с инвестиции) в ЕС като цяло; те са се увеличили с 11% за същата кошница от суровини.

Това също е доказателство за по-бавния темп на нарастване цените от този, регистриран между последното тримесечие на 2021 г. и последното тримесечие на 2022 г. (+27%). В рамките на тази кошница има значително покачване на цените на храните за животни (+16%), семената и посадъчния материал (14%) и продуктите за растителна защита и пестицидите (+12%).

В почти всички страни от ЕС средната цена както на селскостопанската продукция, така и на суровините, които не са свързани с инвестиции, се е увеличила на годишна база за първото тримесечие на 2023 г. Най-резки темпове на нарастване на средната цена на селскостопанската продукция са в Испания и Португалия (и двете +33%). Сушата на Иберийския полуостров през 2023 г. доведе до намалено производство, което добави допълнителен тласък към покачването на цените. Литва беше единствената страна от ЕС, в която средната цена на селскостопанската продукция падна през този период (-2%). Най-рязък ръст на средната цена на суровините, несвързани с инвестиции, е регистриран в Унгария (+29%), Полша (+20%) и Словакия (+19%). Най-ниските нива на увеличение са в Холандия (+1%), Малта и Люксембург (и двете +3%).

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА