Евростат: Повишаването на цените на селскостопанските стоки се забавя през първото тримесечие на 2023 г

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Най-резки темпове на нарастване на средната цена на селскостопанската продукция са в Испания и Португалия

През първото тримесечие на 2023 г. е имало продължаващо увеличение на цените на селскостопанските стоки, но цените са се повишавали с най-бавния си темп от началото на руската агресия срещу Украйна, показват данните за индексите на селскостопанските цени, публикувани от Евростат.

Данните показват, че между първото тримесечие на 2022 г. и първото тримесечие на 2023 г. средната цена в ЕС на селскостопанските продукти като цяло се е увеличила значително (+17%). Все пак това представлява по-нисък процент на увеличение в сравнение с темпа на промяна от предходното тримесечие на годишна база, когато е регистриран ръст в цените от 26%.

В рамките на кошницата от продукти е регистрирано особено силно увеличение на цените на яйцата (+60% средно в ЕС) , ориза (+51%), маслините и свинското месо (и двете +49%). Общото увеличение на цените на яйцата в ЕС отразява не само недостига на фуражно зърно и намаления износ на зърно от Украйна, но и избухването на птичи грип (птичи грип) в Белгия и Холандия.

Производството на селскостопанска продукция води до разходи. Земеделските производители трябва да правят покупки на стоки и услуги, които да бъдат използвани като суровини в производствения процес. Въпреки че цените на продукцията продължиха да се покачват между първото тримесечие на 2022 г. и първото тримесечие на 2023 г., същото се повиши и със средната цена на стоките и услугите, потребявани в момента в селското стопанство (т.е. суровини, които не са свързани с инвестиции) в ЕС като цяло; те са се увеличили с 11% за същата кошница от суровини.

Това също е доказателство за по-бавния темп на нарастване цените от този, регистриран между последното тримесечие на 2021 г. и последното тримесечие на 2022 г. (+27%). В рамките на тази кошница има значително покачване на цените на храните за животни (+16%), семената и посадъчния материал (14%) и продуктите за растителна защита и пестицидите (+12%).

В почти всички страни от ЕС средната цена както на селскостопанската продукция, така и на суровините, които не са свързани с инвестиции, се е увеличила на годишна база за първото тримесечие на 2023 г. Най-резки темпове на нарастване на средната цена на селскостопанската продукция са в Испания и Португалия (и двете +33%). Сушата на Иберийския полуостров през 2023 г. доведе до намалено производство, което добави допълнителен тласък към покачването на цените. Литва беше единствената страна от ЕС, в която средната цена на селскостопанската продукция падна през този период (-2%). Най-рязък ръст на средната цена на суровините, несвързани с инвестиции, е регистриран в Унгария (+29%), Полша (+20%) и Словакия (+19%). Най-ниските нива на увеличение са в Холандия (+1%), Малта и Люксембург (и двете +3%).

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама