Евростат: Нидерландия е с най-печелившо животновъдство, Дания, Франция и Великобритания – с най-големите ферми

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Статистиката сочи, че средно всяко животновъдно стопанство притежава по 47 животински единици

Средният размер на животновъдните ферми в Европа е под 50 хектара и управлява по-малко от 50 животински единици (ЖЕ), се показва в доклад на Евростат. Средноевропейската животновъдна ферма използва 34 хектара  земеделска земя и има размер на стадото от 47 животни. Дори в региони, в които животновъдството е основен поминък, една ферма в европейските топ 10 страни използва 51 ха земя, с около двама души, работещи  във фермата, както и 79 ЖЕ на обща стойност от 138 000 евро, съобщава Euromeatnews.

Този първи набор от  статистически данни от Евростат показва, че сме далеч от образът, който най-често се представя, че европейският селскостопански сектор е съставлява предимно от големи ферми. Дори в животновъдно насочените страни фермите остават малки в сравнение с трети страни. В овцевъдството, например, най-големите ферми заемат площ около 90 ха, но най-малки по брой животновъдни единици със средно 61 ха и оперативен капитал под 113 000 евро.

Фермите за производство на месо обикновено наемат по-малко работна ръка в Европа. Напротив, зърнопроизводителите пък разчитат на най-много работна сила, повече от двама души. Те притежават и най-големите стада с 312 добитък и мобилизират най-много капитал, повече от 280 000 евро. Специализираните  млечни ферми имат вторите по големина стада с около 76 ЖЕ, мобилизират втория по големина капитал, 231 000 евро, и имат второто най-високо ниво на  заетост  с 1,9 души.

Във всички  животновъдни сектори взети заедно, Обединеното кралство, Дания и Франция имат най-големите ферми по отношение на площта, с приблизително 95 ха на ферма. Полша, Италия и Холандия имат най-малките ферми, с по-малко от 40 ха на ферма, като средната стойност за Полша е 18 ха.

Размерът на стопанството и мобилизираният капитал нямат пряка връзка в Европа. Холандските ферми са сред най-малките според критериите за размер на фермата, но са сред най-големите по отношение на добитък и оборотен капитал, заедно с датските фермери. Всъщност, по отношение на мобилизирания капитал, Дания, Холандия и Белгия са първите 3 държави, далеч пред Германия, Обединеното кралство и Франция, например.

Така че  „интензификацията“ на животновъдството не е систематична тенденция в европейското животновъдство. Съществуват значителни разлики в размера на стопанството за добитък в цяла Европа и всяка от тях има за цел да осигури здрави, добре гледани животни и достъпни цени на храната за всеки, независимо от размера му.

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама