Европейците искат повече транспортни и комуникационни връзки в селските райони

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

По-голямата част от гражданите на ЕС смятат за важно, в селски райони да има добра транспортна инфраструктура и комуникационни връзки. Това показва проучване на общественото мнение на Евробарометър за селските райони, публикувано от Европейската комисия. Следващи по важност, според респондентите, са достъпът до здравеопазване, грижи за деца или грижи за възрастни хора и наличието на работни места, възможности за бизнес. 26% от участвалите в анкетата споменават цифровата инфраструктура. Освен това мнозинството (65%) от гражданите на ЕС смятат, че когато ЕС инвестира в селски райони, местният район или регионът, който получава инвестицията, трябва да може да реши как да се изразходва инвестицията.

Проучването, направено от Евробарометър, ще допринесе за това, да се направи оценка на приоритетите, върху които трябва да се фокусира Дългосрочната визия за селските райони. Анкетата допълва обществената консултация, проведена от Комисията от 7 септември до 30 ноември 2020 г. „Днес ние приемаме дългосрочна визия за селските райони на ЕС. В тази визия ние пренасочваме вниманието си към европейските селски райони, признаваме тяхното значение и потвърждаваме ангажимента си към тяхното бъдеще“, написа в социалната мрежа еврокомисарят по земеделие и развитие на селските райони Януш Войчеховски.

Що се отнася до отдалечените селски райони, между 52% и 59% отговарят, че е трудно или не е възможно да се придвижват с обществен транспорт в техния местен район. За разлика от това, сред респондентите, живеещи в големи градове, между 60% и 72% казват, че е „много лесно“ да стигнат с обществения транспорт до най-близкия супермаркет, лекар, местната поща и най-близкия голям град.

Една трета от анкетираните казват, че след края на ограниченията ще са много по-склонни да посещават селските райони за отдих. Около един на седем казва, че в сравнение с преди пандемията, те са по-склонни да обмислят преместване в по-селски район (за градски жители) или по-малко селски район (за селски жители). И накрая, сред заетите анкетирани 21% казват, че ще са много по-склонни да работят от вкъщи поне през част от времето, когато всички настоящи ограничения на COVID-19 приключат.

Мнозинството от анкетираните отговарят, че екологичните проблеми представляват непосредствен проблем за селските райони в тяхната страна. Унищожаването на естествените местообитания или загубата на животни или растителни видове се определят като непосредствен и спешен проблем за селските райони от 65% от гражданите на ЕС. Европейците са разделени по въпроса, дали могат да повлияят на решенията, засягащи техния местен район, като 51% са съгласни и 47% не са съгласни. Повече от половината от анкетираните (78%) са съгласни, че биха искали да бъдат по-ангажирани с решения, засягащи техния местен район.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА