Европейските фермери увеличават площите със соя през 2024 г.

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Ако времето е подходящо, се очакват рекордни добиви в цяла Европа

„Производителите на соя постигнаха максимума на добивите в целия ЕС през 2023 г., въпреки значителното намаление на обработваемите площи на места. През този сезон са ожънали повече соя от когато и да било – овършани са 3 млн. тона, което е със 740 хил. тона повече от година по-рано, съобщават от  асоциация “Дунавска соя” пред Agrarheute.com.

Това увеличение на реколтата не се дължи на увеличаване на площта, а по-скоро на увеличение на средните добиви от хектар. Обработваемите площи остават приблизително същите в целия ЕС, но по-доброто разпределение на температурата и валежите в Европа, както и подобрените производствени практики, позволиха увеличения.

Например в Германия и Австрия. Въпреки че площите със соя намаляха значително с 12,8% (Германия) и 6,4% (Австрия), обемът на реколтата се увеличи съответно с 9,6 и 9,4%. Германските производители са овършали 140 000 тона соя, а колегите им от южната съседка – 267 000 тона.

Предвид рекордната реколта Асоциация „Дунавска соя“ очаква през 2024 г. повече фермери да изберат отново соята и площите да се увеличат.

От Асоциацията са убедени, че определено има потенциал за производство на соя в Европа. Като цяло производителите на соя в цяла Европа са получили 12,2 милиона тона соя тази година, от които украинските фермери са събрали 4,8 милиона тона – плюс 1 милион тона в сравнение с миналата година (най-голямото увеличение). Цялата световна реколта от соя за 2023 г. се оценява на повече от 400 милиона тона соя.

„В ЕС повечето соя, използвана в ЕС, все още идва от несертифицирани източници в чужбина, където обезлесяването е проблем. Виждаме голям потенциал за разширяване на регионални, европейски, не-ГМО и устойчиви вериги за стойност на соята както в ЕС, така и в европейски страни извън ЕС,” казва президентът на „Дунавска соя“ Матиас Крьон.

Заслужава да се отбележи, че асоциацията създаде демонстрационни парцели в Сърбия, Хърватия и Румъния, предназначени да тестват и демонстрират най-добрите практики в устойчивото отглеждане на соя. В Хърватия понастоящем се проучва повишаване на добивите от соя при минимална обработка на почвата и системи за консервираща обработка на почвата. В Сърбия и Румъния опитите са по-всеобхватни и обхващат различни аспекти на производството на соя.“

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА