Европейските фермери увеличават площите със соя през 2024 г.

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Ако времето е подходящо, се очакват рекордни добиви в цяла Европа

„Производителите на соя постигнаха максимума на добивите в целия ЕС през 2023 г., въпреки значителното намаление на обработваемите площи на места. През този сезон са ожънали повече соя от когато и да било – овършани са 3 млн. тона, което е със 740 хил. тона повече от година по-рано, съобщават от  асоциация “Дунавска соя” пред Agrarheute.com.

Това увеличение на реколтата не се дължи на увеличаване на площта, а по-скоро на увеличение на средните добиви от хектар. Обработваемите площи остават приблизително същите в целия ЕС, но по-доброто разпределение на температурата и валежите в Европа, както и подобрените производствени практики, позволиха увеличения.

Например в Германия и Австрия. Въпреки че площите със соя намаляха значително с 12,8% (Германия) и 6,4% (Австрия), обемът на реколтата се увеличи съответно с 9,6 и 9,4%. Германските производители са овършали 140 000 тона соя, а колегите им от южната съседка – 267 000 тона.

Предвид рекордната реколта Асоциация „Дунавска соя“ очаква през 2024 г. повече фермери да изберат отново соята и площите да се увеличат.

От Асоциацията са убедени, че определено има потенциал за производство на соя в Европа. Като цяло производителите на соя в цяла Европа са получили 12,2 милиона тона соя тази година, от които украинските фермери са събрали 4,8 милиона тона – плюс 1 милион тона в сравнение с миналата година (най-голямото увеличение). Цялата световна реколта от соя за 2023 г. се оценява на повече от 400 милиона тона соя.

„В ЕС повечето соя, използвана в ЕС, все още идва от несертифицирани източници в чужбина, където обезлесяването е проблем. Виждаме голям потенциал за разширяване на регионални, европейски, не-ГМО и устойчиви вериги за стойност на соята както в ЕС, така и в европейски страни извън ЕС,” казва президентът на „Дунавска соя“ Матиас Крьон.

Заслужава да се отбележи, че асоциацията създаде демонстрационни парцели в Сърбия, Хърватия и Румъния, предназначени да тестват и демонстрират най-добрите практики в устойчивото отглеждане на соя. В Хърватия понастоящем се проучва повишаване на добивите от соя при минимална обработка на почвата и системи за консервираща обработка на почвата. В Сърбия и Румъния опитите са по-всеобхватни и обхващат различни аспекти на производството на соя.“

 

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама