Индекса на цените на месото измерван от ФАО показва сериозен спад през 2016 г. в сравнение с базовия период. Консумацията на месо в световен мащаб расте и ще продължи в следващите години. В развитите страни се наблюдава обаче тенденция на увеличаване броя на вегетарианците. При тях има търсене на местни заместители, които по вкус напълно възпроизвеждат вкуса на месото и това ще задържа консумацията на месо в тези страни. Оказва се, че цените на месото по-слабо се влияят от цените на зърнените култури отколкото млякото и не показват такива колебания, каквито се наблюдават при млечните продукти.
Растящият износ на свинско месо от ЕС предопределя ориентацията на много от производителите на свинско в съюза към породи с по-сухо месо и по-ниско съдържание на мазнини, предпочитани на азиатските пазари. Това направление е по-малко печелившо за производителите, които обаче трябва да се съобразят с пазарните изисквания. Цените на свинското в Европа показват плавен ръст през изминалите месеци, като средната европейска цена в началото на март е с 1 до 3% по-висока в сравнение с предходния месец. Тези цени, средно 155 евро/100 кг за клас S и E са по- високи от същия период за предходната година. Бразилия е основен доставчик за Китай, който заедно с Чили и други страни, забраниха вноса на говеждо и птиче месо. Това може да отвори ниша за страни, като ЕС да повишат своя експорт в региона.
Намаление в предлагането на световния пазар, заради кризата в Бразилия ще доведе до ръст в световните цени при месото. Предвижданията за известното възстановяване на цените на зърнените и маслодайните култури в световен мащаб допълнително ще оказват натиск върху финансовите резултати на производителите.