Европейската комисия удължи с една година мерките в подкрепа на европейските фермери заради руското ембарго

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Европейската комисия удължи с една година мерките в подкрепа на европейските фермери, които понасят загуби от продоволственото ембарго, наложено от Русия. Решението е взето, след като Москва реши да продължи ограничителните мерки с 12 месеца, посочва ЕК.

Мерките на ЕС са „изтегляне от пазара”, „небране” и „бране на зелено” на зеленчуците и плодовете, които не могат да бъдат пласирани в Русия заради ембаргото. Фермерите ще продължат да получават финансова подкрепа от Европейската комисия и ще се определя цена на храната, изтеглена от пазара, уточни за БНР говорителят по земеделието Даниел Росарио.

Паричната помощ ще зависи от вида компенсаторна схема, по която производителите кандидатстват. “Главната цел е да гарантираме, че земеделците ще продължат да получават някакви доходи от своята продукция, дори и да не могат да намерят друг пазар, където да я продадат”, обясни Росарио.

При мярката „изтегляне от пазара” зеленчуците и плодовете ще се предоставят безвъзмездно на благотворителни организации, училища, детски градини, лечебни заведения, старчески домове или ще се предоставят безплатно за храна на животни.

При мерките „небране” и „бране на зелено” зеленчуците и плодовете се унищожават на полето или след като са обрани зелени. Подпомагането има за цел само частично да компенсира разходите за производство, и евентуално за прибиране на продукцията.

“Разбира се, че има проблеми, но е интересен фактът, че въпреки руската забрана стойността на износа се е увеличила през последните месеци – производителите са намерили нови пазари както вътре в Евросъюза така и в държави извън него”, отбеляза Росарио.

Френските производители на плодове и зеленчуци също срещат големи трудности, след като бяха лишени от достъпа до руския пазар в резултат на ембаргото, призна в интервю за радио Франс енфо ръководителят на преработвателната компания за плодове Комимпекс (Comimpex) Ерик Гюаш, който оглавява и Френско-руската асоциация за селскостопанска продукция.

По думите му до въвеждането на ембаргото Европа е изнасяла за Русия 2,3 милиона тонаселскостопанска и хранително-вкусова продукция, от които делът на Франция е бил около 800 000 тона. Така френските агропроизводители губят 1,17 милиарда евро годишно заради руското продуктово ембарго.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА