Европейската комисия пусна програмата за научни иновации Хоризонт 2020

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Европейската комисия отвори прием за кандидатстване по новата програма Хоризонт 2020, която финансира проекти за научни изследвания в земеделието и горския сектор, съобщава Agra Europe. През 2016 и 2017 г. по нея ще бъдат инвестирани 560 млн. евро, включително 371 млн. евро за многонационални проекти, които ще обединят силите на учени, фермери и професионалисти в горския сектор.

„Хоризонт 2020“ е програма, обединяваща досегашните програми и инструменти, финансиращи научни изследвания и разработване на нови технологии – Седма рамкова програма за научни изследвания и технологично развитие, дейностите, свързани с иновациите, от Рамковата програма за конкурентоспособност и иновации и Европейския институт за иновации и технологии.

С бюджет от 80 млрд. евро (в предложението на ЕК) за периода 2014 – 2020 г. програмата е част от усилието за създаване на растеж и нови работни места в ЕС. Тя свързва научните изследвания и иновациите – от научното изследване до продажбата, всички форми на иновации, като предлага опростен достъп до финансиране за фирми, университети, институти от всички страни в ЕС и трети страни.

Програмата има три приоритета:

  • Наука на най-високо ниво –      укрепване на позицията на ЕС като световен лидер в научните постижения
  • Конкурентни индустрии – укрепване      на индустриалното лидерство чрез иновации, целящи да върнат Европа по пътя      на растежа и създаването на работни места
  • По-добро общество – въвеждане на      нови методи за справяне със социалните предизвикателства по отношение на      шест ключови области – здравеопазване, демографски промени и      благосъстояние; безопасност на храните, устойчиво земеделие, морско дело и      био-икономика; сигурна, чиста и ефективна енергия; развитие на устойчив      транспорт; борба с климатичните промени и ресурсна ефективност и създаване      на обединени, иновативни и сигурни общества.

„Хоризонт 2020“ ще отговори на обществените предизвикателства като помогне да се хвърли мост над пропастта между науката и пазара. Например, подкрепяйки иновативни предприятия да направят своя технологичен пробив чрез приложими продукти с реален търговски потенциал. Този пазарно ориентиран подход ще включва създаването на партньорства с частния сектор и правителствата, за да бъдат събрани необходимите ресурси.

Бенефициенти по програмата са научноизследователски институти, университети, иновативни частни компании, малки и средни предприятия. Ще могат да се финансират дейности във всички сектори на икономиката: селско стопанство, рибарство, хранителна промишленост, транспорт, енергетика (по-специално използването на възобновяеми енергийни източници), информационни и комуникационни технологии.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама