България изпитва огромни макроикономически дисбаланси и това създава необходимост от прилагане на решителни политики на национално ниво, както и специфичен мониторинг на икономическия напредък. Това се казва в годишния доклад на Европейската комисия, който очертава насоките за развитие на икономиките на всяка страна-членка.
Проблемите във финансовия сектор на България, които стартираха през 2014 г. с Корпоративна търговска банка, са повдигнали въпроси за практиките на българските банки, което има сериозни отражения върху финансовия сектор и цялостната макроикономическа стабилност.
Като други големи рискове за макроикономическата стабилност на страната Европейската комисия посочва корпоративното свръхкредититране, слабият пазар на работна ръка. В групата на държавите, които изпитват много сериозни макроикономически дисбаланси като България са Франция, Германия, Италия и Унгария.
Препоръките на Комисията за по-добро икономическо развитие на страните-членки се правят с оглед целите на ЕС да се повишат инвестициите в икономиката на Съюза, да бъдат извършени структурни реформи в нея и държавите да прилагат фискално отговорни политики.