Европарламентът предлага да се ограничи свръхконцентрацията на земеделска земя

Кирил Александров
Кирил Александров
2 Минути

Европейският парламент поиска ЕК да вземе мерки за овладяване на свръхконценцентрацията на земеделска земя в Европейския съюз, както и да се спрат отрицателните практики на пазара с нея.

По време на заседание на Европарламента един от съдокладчиците – българският евродепутат Владимир Уручев предложи Европейската комисия да събира данни за покупните цени, арендите и пазарното поведение на собствениците и арендаторите, и след това да докладва резултатите. Уручев отбеляза и връзката между концентрацията на земеделска земя и директните европейски плащания.

„Настояваме в този доклад Европейската комисия да разработи много точни критерии за това кое в националното законодателство е допустимо с оглед да не се нарушава европейското законодателство, най-вече в областта на свободата. Свободата на движение на капитали се засяга най-вече. За да може новопостъпилите държави-членки, почти всяка от които има процедура за нарушения, да могат да променят законодателството си спрямо тези критерии и да се избегнат такива процедури за нарушения.“, каза Владимир Уручев, цитиран от пресцентъра на политическата група, в която членува българският евродепутат.

Финансовите ресурси – концентрирани в малко ферми

„Статистиката показва, че в Европейския съюз едва около 3% от земеделците контролират 52,5% от земеделската земя. В България статистиката е още по-притеснителна. 1,5% от всички регистрирани стопанства обработват 82% от земята в страната. В тези стопанства се концентрират основните финансови ресурси. Европейските субсидии трябва да достигат до по-голям брой бенефициенти, за да се постигне равномерен и справедлив растеж в ЕС. Концентрацията на земя е проблем и силно вярвам, че правителствата на държавите членки ще предприемат адекватни мерки, за да предотвратят този процес.“ Това заяви българският евродепутат Момчил Неков във връзка с гласуването на доклад по темата в Европейския парламент днес в Брюксел.

„Земята е собственост, но тя е и публично благо, тъй като създава ресурс за изхранването. Затова не може да бъде третирана като каквато и да е друга стока“, коментира още Момчил Неков, който е член на Комисията по земеделие и развитие на селските райони.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама