Еврокомисарят по земеделие се обяви против съкращения в бюджета на ОСП

Георги Узунов
Георги Узунов
2 Минути

Еврокомисарят по земеделие Януш Войчеховски се изказа против  планираните съкращения в бюджета на ЕС за селското стопанство. Това стана по време на международното изложение „Зелена седмица“ в Берлик. Тази  политика следва да стане по-екологична, климатична и фермерска, като част от Зеления пакт. И тези цели биха представлявали множество предизвикателства. По думите на еврокомисаря над 4 млн. дребни фермери са се отказали в последните 10 години и трябва да има акцент върху малките производители.

Войчеховски коментира, че “зеленото” е решаваща дума за панаира и ЕС. “Искаме зелено десетилетие, може би дори зелен век”, каза полякът. Стопаните са изправени пред големи предизвикателства. “Зелената сделка означава, че има повече искания към тях.Ние трябва да осигурим по-силна ОСП (Обща селскостопанска политика).

“Защитавам селскостопанския бюджет и съм срещу предложението за съкращаване на бюджета. Не съм против укрепването на бюджета. Трябва да обсъдим и как да отговорим на основните предизвикателства на Зелената сделка”, каза Войчеховски. Различните условия, структури и нужди на държавите-членки на ЕС трябва да бъдат разгледани. “Надяваме се на значителен напредък в рамките на настоящото хърватско председателство.”.

Припомняме, че според предишните планове на Европейската комисия трябва да има значителни съкращения в селскостопанския бюджет на ЕС. Досега те бяха предвидени главно във втория стълб на селскостопанската политика (развитие на селските райони). Говореше се за спад от 15 процента в тази област. В случай на директни плащания (първи стълб) бяха предложени намаления от 5 процента.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама