Еврокомисар Фил Хоугън: Нивата на компенсаторни плащания не могат да бъдат изменяни произволно

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

Всяко ниво на компенсаторно плащане, определено в ПРСР за периода 2014—2020 г. може да бъде променяно само чрез процедура за съответно изменение в програмата, предмет на одобрение от страна на Европейската комисия. Това се казва в писмо на еврокомисаря по земеделие Фил Хоугън в отговор на запитване до него, направено от Националния съюз на земеделските кооперации в България (НСЗКБ), относно проблемите при прилагане на мярка 10 „Агроекология и климат“ по Програма за развитие на селските райони  2014-2020 г.

„В съответствие c член 28, параграф 6 от Регламент (ЕС) № 1305/2013 на Европейския парламент и на Съвета „плащанията покриват изцяло или частично размера на допълнителните разходи и пропуснатите доходи на бенефициерите, произтичащи от поетите задължения.”. Това означава, че управляващият орган може да реши да възстанови само част от разходите или пропуснатите доходи на бенефициерите. Въпреки това, след като нивата на компенсация са определени в ПРСР, те не могат да бъдат произволно променени. В тази връзка, бих желал да подчертая също така, че управляващият орган носи отговорност за гарантирането на прозрачност и еднакво третиране на бенефициерите в този процес.

Накрая бих искал да Ви информирам, че този въпрос вече е бил повдигнат пред българските органи и въз основа на обратната информация от тях, Комисията ще следи отблизо прилагането на мярката, и при необходимост ще предприеме допълнителни действия.“, се казва в писмото до Националния съюз на земеделските кооперации в България.

В тази връзка от НСЗКБ изпратиха до медиите следното:

„През месец август 2015 г. Министерство на земеделието и храните измени наредбата по Мярка 10, без обществено обсъждане, чрез друга наредба, като добави пред размера за подпомагане „в размер до“, вместо „в размер на“. С това си действие Министерството създаде предпоставка хиляди  земеделски стопани да бъдат ощетени, като получат субсидия в неясен и неуточнен размер. Промените бяха извършени след края на приема на заявленията за подпомагане за Кампания 2015 г. Липсата на публична информация и позиция от страна на УО на Програмата към Министерството на земеделието наложи допитване директно до Европейската комисия от страна на НСЗКБ. Към днешна дата и 15 дни преди края на Кампания 2016 все още няма нито писма за одобрение на кандидатите (срокът по Наредба беше до края на ноември 2015 година), нито яснота за плащанията“, отбелязват от НСКЗБ.

„В последните дни стана ясно, че Министерство на земеделието и храните планира да разплати на кандидатите по направление „Поддържане на местообитанията на зимуващите видове гъски и Ливадния блатар в обработваеми земи с орнитологично значение“ средства за половината площи, с мотив, че плащането е само за площите насети с есенни култури, което е прецедент, а до момента подобна практика не е прилагана. Нормативното основание за това решение също не е представено от страна на МЗХ, поради което от НСЗКБ ще бъде изпратено повторно запитване и сигнал до Европейската комисия за непрозрачното прилагане на ПРСР в България. Националната асоциация на зърнопроизводителите също се обяви против намерението на МЗХ да разплати само площите с есенници, с мотива, че подобно прилагане до момента не е имало и такава хипотеза няма разписана нито в Наредбата по мярката, нито в ПРСР 2014-2020 г.“, посочват още от НСКЗБ.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА