ЕС внася около 17 милиона тона суров протеин годишно

Георги Узунов
Георги Узунов
4 Минути

Всяка година ЕС внася около 17 милиона тона суров протеин, като 13 милиона от този внос е на основата на соя. Това се дължи на силното търсене на растителни протеини в Европа, като през 2016/2017 г. то възлиза на около 27 милиона тона суров протеин, а способността на ЕС да задоволява самостоятелно потребностите си варира значително в зависимост от източника, напр. 79 % за семената от рапица и 5 % за соята.

Налице са обаче някои положителни тенденции: от реформата на ОСП през 2013 г. насам площта на соевите насаждения в ЕС се е удвоила до почти един милион хектара. Подобно е положението и при варивата като грах, бакла, леща, нахут, чието производство почти се е утроило в ЕС от 2013 г. насам.

Въпреки че секторът на фуражите за животни остава най-важният потребител на тези продукти (93 %), пазарът на растителни протеини претърпя значително сегментиране, като търсенето в секторите на фуражите и храните с висока стойност нараства. В резултат на търсенето на алтернативи на месните и млечните продукти се наблюдава двуцифрен растеж при растителните протеини на пазара на храните.

Това се казва в доклад на Европейската комисия относно развитието в областта на растителните протеини в Европейския съюз. В доклада се прави преглед на търсенето и предлагането на растителни протеини, като напр. семена от рапица, слънчогледово семе и леща в ЕС и се проучват начини за доразвиване на тяхното икономически ефективно и екологосъобразно производство.

„Растителните протеини са основен компонент на нашия европейски сектор на хранително-вкусовата промишленост, който произвежда храни и напитки по най-високите стандарти в света. Поради различни пазарни и климатични фактори обаче европейското производство на протеинови култури не е достатъчно, за да посрещне нарастващото търсене. В това отношение бих искал също така да приветствам силния интерес от страна на Европейския парламент към подпомагането на производството на протеини в Европа. Този доклад ще послужи като важна отправна точка за общоевропейски дебат за съставяне на устойчив план за бъдещето — задача, която Европейската комисия не може да изпълни сама, поради което се изисква активният принос на всички заинтересовани страни.“, заяви еврокомисарят по въпросите на земеделието и развитието на селските райони Фил Хоган.

В доклада се представят редица съществуващи инструменти на политиката, както и нови предложения за политики, които могат да допринесат за реализирането на икономическия и екологичния потенциал на протеиновите култури в ЕС, в т.ч.:

  • подпомагане на земеделските стопани, отглеждащи растителни протеини, по линия на предложената бъдеща ОСП чрез включването им в националните стратегически планове по ОСП, по-специално чрез предоставяне на компенсации с оглед на приноса на бобовите култури за изпълнението на целите, свързани с околната среда и климата, посредством екологичните схеми и ангажиментите за управление на околната среда/климата по програмите за развитие на селските райони; мобилизиране на подпомагането за развитие на селските райони, например стимулиране на инвестициите и сътрудничеството по цялата хранителна верига; обвързано с производството подпомагане на доходите;
  • повишаване на конкурентоспособността с помощта на научни изследвания & иновации по линия на научноизследователските програми на ЕС и на държавите членки и чрез удвояването на бюджета на програма „Хоризонт Европа“ за периода 2021—2027 г.;
  • подобряване на анализа и прозрачността на пазара чрез по-добри инструменти за мониторинг;
  • популяризиране на ползите от растителните протеини за храненето, здравето, климата и околната среда с подпомагане по програмата на Комисията за насърчаване, чийто бюджет за 2019 г. възлиза на близо 200 милиона евро;
  • засилване на обмена на знания/най-добри практики във връзка с управлението на веригата на доставки и устойчивите агрономически практики, например чрез специална онлайн платформа.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА