ЕС разреши кризисната дестилация за облекчаване на пазара на вино

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Според статистиката площите с лозя се намалеят с 1% през сезона

През сезон 2020/21 г. се очаква производството на вино в ЕС да остане стабилно на около 158 милиона hl (5% под 5-годишната средна стойност). Докато производството е спаднало в Италия (-12%) и Португалия (-7%), то се е увеличило във Франция (+ 6%), Германия (+ 8%) и Испания (+ 9%). В сравнение с 5 години назад средно производството е намаляло във всички страни от ЕС, с изключение на Германия, където има реализиран растеж от 3%.

Прогнозите сочат, че площите, на които ще се отглежда грозде, през 2020/21 г да намалее с 1% въпреки увеличаването на разрешенията за нови насаждения.

Това може да се дължи на забавяне във времето, въпреки че Комисията удължи валидността на изтичащия разрешения за подпомагане на сектора в кризата с COVID-19.

 

Потреблението ще нарасне

Вътрешната употреба в ЕС може да се увеличи с 2%, водена от нарастващото потребление за „други цели“, включително кризисна дестилация. Въз основа на искания от страните-членки, Комисията е разрешила 7 милиона хл да бъдат използвани за кризисна дестилация, за да облекчим пазара. Не е сигурно обаче, че цялото количество ще бъде дестилирано и дестилацията може да се разпространи в продължение на няколко пазарни години.

Очаква се потреблението на глава от населението да остане на същото ниво от миналата година (24,8 л на глава от населението).

През 2020/21 г. вносът на вино в ЕС може да нарасне с 5%, обусловен от внос от Чили и Аржентина. Затварянето на ресторанти и намаляването на събиранията и тържествата обаче са причина за намаляване на търсенето на вина от по-висок сегмент (често европейски) и повиши търсенето на относително по-евтини вина, включително внос от Южна Америка.

 

Колко страни ще пият европейско вино

Очаква се износът на вино в ЕС да се увеличи през 2020/21 (+ 3% на годишна база). Това увеличение ще се дължи главно на износ за САЩ, благодарение на отмяната на американските ответни мерки тарифи, първоначално за 4 месеца.

Това развитие на пазара може да доведе до намаляване на запасите от вино с повече от 6 милиона hl до 167 милиона hl (-1% в сравнение с 5-годишната средна стойност). Според специалисти това намаление би могло да допринесе за по-добър баланс на пазара за лозаро-винарския сектор.

 

 

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА