ЕС прие по-строги мерки срещу разпространението на болести по животните

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Европейският съюз ще има по-строги правила за предотвратяване на разпространението на болести сред животните като птичи грип или свинска чума, съобщава dpa. В съответствие с тях фермерите в ЕС ще бъдат длъжни да бъдат много предпазливи, когато се налага да дават антибиотици на животните си, решиха Европейската комисия, Европейският парламент и Съвета по земеделие на ЕС .

Мерките, по които постигнаха неофициално съгласие европейските институции, са свързани с наблюдението, профилактиката и контрола на болести, които могат да се пренасят между животни, но могат да засегнат и хора. Водещата в преговорите от страна на Европейския парламент Марит Паулсен (АЛДЕ, Швеция) изтъква, че 70% от всички инфекциозни заболявания се срещат както при животните, така и при хората.

В договорения текст профилатиката на болести има централно място, подчертава г-жа Паулсен: „включват се неща като биоразнообразието, доброто животновъдство, храненето, технологиите и употребата на лекарства“

Регламентът ще замени множество законодателни актове, най-старите от които датират от 1964 г. „Това е много добър пример за законодателство на европейско ниво. Хората, които работят с животни – фермери, ветеринари, месари, могат да прочетат този закон, тъй като е ясен и разбираем“, заявява шведската депутатка

Г-жа Паулсен посочва, че правилата ще имат влияние и върху собствениците на домашни животни: „Принципите са същите, независимо дали се грижиш за куче, котка или 3 000 прасета“

В миналото тя е ръководила собствена ферма и казва, че страстта й към правата на животните и безопасността на храните е подклаждана от спомените за тежките години по време на Втората световна война: „В продължение на няколко години бях много гладно дете и мечтата ми след установяването на мира бе да намеря храна и да напълнея“

Преди да влязат в сила, решенията на ЕС трябва да получат позитивен вот в Европарламента и Съвета по земеделие, в който участват всички министри на земеделието на държавите-членки. Това трябва да се случи до края на годината, след което новият закон трябва влезе в сила във всички държави-членки.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама