Веганското лоби надделя: ЕС отхвърли законопроект за ограничаване на заблуждаващите термини при растителните млека

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Органите на Европейския съюз отхвърлиха Законопроект 171, който би наложил нови ограничения на терминологията, използвана от производителите на млека с растителен произход, предаде foodbev.com. ЕС вече забрани употребата на термини, които правят асоциация с млечни продукти като „бадемово мляко“ или „веганско сирене“, и това изменение се очакваше да има допълнителни ограничения за сектора на млечните алтернативи, тъй като производителите биха били възпрепятствани да използват описателни термини като „кремообразна“, „маслена“ или „веган алтернатива на киселото мляко“. Визуалните изображения на растителни храни, за които може да се прецени, че „предизвикват“ или „имитират“ млечни продукти, както и някои формати на опаковки, също щяха да бъдат забранени. Също така правилата щяха да сложат край на марки, използващи твърдения, които сравняват веганските алтернативи на млечните храни, посочвайки, че за тяхното производство са произведени наполовина по-малко въглеродни емисии, отколкото при животинското масло.

Миналата година Европейският парламент гласува за отхвърляне на забраната за растителни продукти, използващи имена, които предизвикват асоциации с месни продукти, но гласува в подкрепа на растителна забрана за млечни продукти. Законопроект 171 вече беше отхвърлен от Европейския парламент, Европейския съвет и Европейската комисия, преди супер триалозите на ЕС. Отпадането на изменението беше последвано от възражения по законопроекта от различни групи заинтересовани страни, включително 456 000 потребители, подписали публична петиция, ръководена от ProVeg International, Upfield и Oatly и подкрепена от 96 други организации. Неправителствени организации, хранителни компании като Nestlé, Грета Тунберг и представители на млечната индустрия също бяха сред критиците на изменението.

Акциите на шведски производител на млека за вегани вече се продават на Nasdaq

„Приветстваме решението да бъде отхвърлен Законопроект 171“, заяви Сесилия Макалейви, директор по обществените въпроси и устойчивото хранене в Oatly, и допълни: „Важното сега е да се съсредоточим върху премахването на правните пречки, които пречат на преминаването към устойчива хранителна система, а не да въвеждаме нови.” Дженет Фийлдинг, главен директор по корпоративни въпроси и комуникации в Upfield, също коментира: „През последните няколко месеца Upfield беше ярък противник на Законопроект 171 и днешното решение да го отхвърли е победа за индустриалните производители на растителни храни и за всички хора, подписали петицията, за да изразят своята подкрепа.”

Европейската млечна асоциация (EDA) също публикува изявление, посочвайки, че решението да се запазят съществуващите ограничения за използването на термини като „веганско сирене“ в Общата селскостопанска политика ще спомогне за това, да бъдат защитени продуктите на млечната промишленост.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА