ЕС и Китай подписаха двустранно споразумение за внос на стоки с географски означения

Лилия Александрова
Лилия Александрова
5 Минути

Нито един от защитените продукти, включени в списъка, не е български

Европейският съюз и Китай подписаха днес двустранно споразумение за закрила срещу присвояване и имитация на 100 европейски географски означения (ГО) в Китай и 100 китайски ГО в Европейския съюз. Това споразумение, първо сключено през ноември 2019 г., следва да донесе взаимни ползи в областта на търговията и да осигури гарантирани качествени продукти за потребителите от двете страни по споразумението. С него се изпълнява ангажиментът, поет на предишни срещи на върха между ЕС и Китай да приемат международните правила като основа за търговските отношения.

Комисарят по въпросите на селското стопанство и развитието на селските райони Януш Войчеховски заяви: Гордея се, че се приближаваме до влизането в сила на това споразумение, което отразява нашия ангажимент да работим в тясно сътрудничество с глобалните ни търговски партньори, като Китай. Европейските продукти, защитени като географски означения, са известни със своето качество и разнообразие и е важно те да са защитени на равнището на ЕС и в световен план, за да се гарантира тяхната автентичност и за да се запази репутацията им. Това споразумение ще допринесе за тези цели, като същевременно укрепва нашите търговски отношения, което е от полза за хранително-вкусовата ни промишленост и за потребителите от двете страни.

Европейските храни и напитки имат голям потенциал за реализация на пазара в Китай. През 2019 г. Китай заемаше трето място като местоназначение за продуктите на хранително-вкусовата промишленост на ЕС, като стойността им достигна 14,5 милиарда евро. Китай е също така вторият по големина партньор в износа на продукти на ЕС, защитени като географски означения (9 % от стойността им), включително вина, изделия на хранително-вкусовата промишленост и спиртни напитки. Освен това, благодарение на това споразумение европейските потребители ще могат да откриват автентични китайски специалитети.

Списъкът на ГО на ЕС, които ще се ползват със закрила в Китай, включва знакови продукти с ГО, като Cava, Champagne, Feta, Irish whiskey, Münchener Bier, Ouzo, Polska Wódka, Porto, Prosciutto di Parma и Queso Manchego. Сред китайските продукти с ГО в списъка са пюрето от бакла Pixian Dou Ban, белият чай Anji Bai Cha, оризът Panjin Da Mi и сортът джинджифил Anqiu Da Jiang.

След подписване на споразумението и одобрението на Европейския парламент то ще бъде официално прието от Съвета. Очаква се споразумението да влезе в сила в началото на 2021 г.

Четири години след влизането му в сила неговият обхват ще бъде разширен, за да обхване още 175 наименования с ГО от двете страни по споразумението. По отношение на тези наименования ще трябва да се прилага същата процедура за одобряване, която е в сила и за 100-те наименования, обхванати до момента от споразумението (т.е. оценка и публикуване с оглед получаване на коментари).

Контекст

Разполагайки с повече от 3 300 наименования, регистрирани като ГО, целта на политиката на ЕС по отношение на качеството е защита на наименованията на определени продукти, за да се популяризират техните уникални характеристики, свързани с географския им произход и традиционните умения за тяхното производство.

Благодарение на подобни двустранни споразумения като това с Китай, със закрила в ЕС се ползват още около 1 250 ГО на продукти, които са с произход извън ЕС. Тези споразумения също така защитават ГО на ЕС в страните партньори: има около 40 000 случая на защита на ГО на ЕС по света.

В парично отношение стойността на ГО на ЕС възлиза приблизително на 74,8 млрд. евро (като това представлява 6,8 % от храните и напитките на ЕС), а износът е в размер на 16,9 млрд. евро, което съставлява 15,4 % от общия износ на храни и напитки на ЕС.

Сътрудничеството между ЕС и Китай в тази сфера започна през 2006 г. и доведе до закрилата на 10 наименования с ГО от двете страни през 2012 г. Това първоначално споразумение беше основата за днешното сътрудничество.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА