Епидемия от самоубийства сред френските фермери

Агрозона
Агрозона
3 Минути

Кредити, изолация, липса на квоти от Европейския съюз и пълна самота – това са френските фермери. И не всички от тях биха могли да оцелеят, озаглавява свой материал изданието aggeek.net.

Млекопроизводителят Жан-Пиер Льо Гьолве някога е имал 66 крави в процъфтяващ имот в южната част на Бретан. Но спадът в цените на млякото, натрупването на дългове, депресията и безпокойството, дължащи се на здравето, в крайна сметка го побеждават. Миналата година, в студен декемврийски ден, Льо Гьолве  се застреля в сърцето точно в горичката зад къщата си. “Това беше любимото му място, близо до полетата, на които посвети цял живот”, казва сестра му Мари. Той е само на 46 години.

Смъртта му е част от тиха епидемия от самоубийства сред френските фермери, с които семейства, власти, здравни служители и учени се борят.

Откъде са корените?

Земеделските стопани са изложени на особен риск, твърдят учени, поради естеството на тяхната работа, което е достатъчно изолирано, финансово опасно и физически сложно, особено за бездетни земеделци. Последните статистически данни, публикувани на Френския институт за обществено здраве показват, че 985 фермери са се самоубили в периода 2007-2011 г. – процентът на самоубийствата сред земеделските производители  е 22 % по-висок, отколкото в общата популация.Най-често това са мъже на възраст 45-54 години, които работят в сферата на животновъдството.

Основен мотив за посягането на живота са страхът от провал и чувство за безсмислие на труда – тъй като земеделските производители са самотни и няма на кого да завещаят наследството си – те са под напрежение и имат големи задължения по заеми. Най-често земеделските стопани стават затворници на безкраен кредит и дълг, а през последните години тези финансови затруднения стават още по-обременителни. През 2015 г. Европейският съюз приключи квотите за млекопроизводителите, които целят да предотвратят свръхпроизводството. Цените на млякото са паднали под минималното ниво, необходимо за подпомагане на фермата, а още повече за реализиране на печалба.

Тъй като много млечни ферми се затвориха, повечето крави отидоха за клане и това на свой ред доведе до по-ниски цени на месото. Земеделските производители бяха заобиколени от всички страни.

Къде е спасението?

Преди седем години френското правителство се зае да ограничи увеличаващия се брой на самоубийствата сред земеделските производители, като земеделския министър Бруно Льо Мер повдигна въпроса на национално ниво.

През 2014 г. бе стартирана гореща линия, наречена “Agri’écoute” (“Да чуеш фермерите”), за да помогне на производителите  да се справят с техните трудности. Мултидисциплинарни екипи са създадени, за да помогнат на земеделските стопани да разрешат финансови, медицински, правни или семейни проблеми. През 2016 г. тези звена са предоставили подкрепа в 1352 случая. По-голямата част от вниманието бе насочено към вдовици и ергени. По-късно организации на земеделските производители, като Solidarité Paysans (Солидарност на земеделските производители), също се присъедини към спасителната операция.

 

ЕТИКЕТИ:
Avatar photo
Автор: Агрозона
Agrozona.bg e информационен сайт, който представя последните новини и анализи в сектор „Земеделие”, Хранително-вкусовата промишленост и предприемачество в селските райони. Тук ще откриете полезна информация, свързана с възможностите за национално и европейско финансиране на българските фермери, промени в българското и европейското законодателство и тенденциите в селското стопанство в България, Европейския съюз и по света.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА