ЕП гласува: Говедовъдството остава извън директивата за индустриалните емисии

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

Праговете за свиневъдните и птицевъдни ферми се запазват непроменени

“Днес мнозинството в пленарна зала в Европейския парламент подкрепи европейските и българските говедовъди, птицевъди и свиневъди. Доволна съм, че по време на гласуването на предложението за Директива за индустриалните емисии, бяха приети измененията, които заедно с колеги предложих в Комисията по земеделие”, заяви българският евродепутат Атидже Алиева-Вели.

Чрез гласуването в пленарна зала в ЕП успешно е отхвърлено предложението за включване на едрия рогат добитък в обхвата на директивата. Освен това лимитите за секторите Птицевъдство и Свиневъдство остават непроменени.

Предстои процедурата да влезе на триалог – преговор между Комисията, Съвета и Парламента, където текстовете по директивата ще бъдат разгледани отново, заяви за Агрозона Атидже-Алиева-Вели.

Припомняме, че предложеното преразглеждане на Директивата за промишлените емисии (IED), представено от изпълнителната власт на ЕС през април 2022 г., имаше за цел да намали вредните емисии, идващи от промишлени инсталации, като се планираше разширяване на обхвата му, за да се включат някои от най-големите животновъдни ферми в ЕС.

Предложеният от ЕК праг от 150 „животновъдни единици“ – прагът, над който фермите ще бъдат определени като „промишлени“ и следователно санкционирани съгласно директивата – се оказа спорен и диалогът по темата за това дали говедовъдните ферми да бъдат определени като промишлени, както и дали да бъде намален прагът за птицевъдните и свиневъдни ферми продължи повече от година.

В крайна сметка, при поредното гласуване на Директивата за индустриалните емисии, мнозинството в пленарна зала подкрепи предложението на Комисията по земеделие в ЕП против включването на говедовъдството в директивата за намаляване на емисиите, както и за запазване на досегашните прагове за птицевъдните и свиневъдни ферми.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА