Прозрачността по проблемите свързани с питейната вода в ЕС и достъпът до актуална информация за качеството на водата годна за консумация са сред слабостите на Директивата за питейната вода. Това се казва в доклад на комисията по околна среда на Европейския парламент. Друга слабост на директивата, върху която ще се работи в бъдеще, са материалите, които при контакт с питейната вода влошават нейното качество.
Въздействието на директивата за питейната вода е оценено на базата на подход основан на риска, който обаче е неефективен. Необходимо е да се променят параметрите и обхватът на директивата, според оценката на комисията по околна среда.
Оценката на директива 98/83/ЕК за качеството на водата за питейни нужди беше направена от ресорната парламентарна комисия по предложение на Европейската комисия. Резултатът от направения преглед показва, че директивата изпълнява предназначението си да осигурява високо качество на питейната вода. Документът обаче е създаден преди 20 години и не отразява съвременни фактори и тенденции, които се отразяват на качиството на водата. Целта на ревизията е да осъвремени директивата, да идентифицира слабостите в нея и да отговаря на целите на инициативата ‘Right2Water’.
Предложението за изменение на директивата ще помогне на страните-членки на ЕС да управляват по-ефикасно и устойчиво своите ресурси от питейна вода, както и да ограничат загубите на това природно богатство. Сред целите на директивата е да спомогне за намаляване на пластмасовите бутилки, да подобри доверието на потребителите в качеството на чешмяната вода, да предостави повече обществено достъпна информация и да осигури достъпа на всички граждани на ЕС до питейна вода.
Следващата стъпка в законодателния процес е директивата да бъде приета на първо четене в Съвета на ЕС.