ЕОБХ: Масивните огради намаляват риска от АЧС с над 50% за свинеферми на открито

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Експертите препоръчват дерогация за решаването на всеки отделен случай

Използването на огради, устойчиви на диви свине, е мярката за биосигурност, която може да намали с повече от 50% вероятността от проникване на Африканска чума по свинете (АЧС) в свинефермите на открито, смята експертна комисия към Европейския орган по безопасност на храните (ЕОБХ) в свое изследване, съобщават от Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ). Оградите могат да бъдат единични, твърди или двойни огради с височина най-малко 1,5 м и правилно закрепени към земята, за да се предотврати проникването на диви свине под оградата. При двойните огради разстоянието между редовете на оградата трябва да бъде най-малко 1,5 м. Според експертите тези огради са ефективни са и при двата типа свинеферми на открито: от тип I свинете имат достъп до открита площ в гори, гориста местност, земеделска земя или пасища. При ферми тип II свинете имат достъп до открита площ в помещенията на стопанството (в близост до селскостопанските сгради).

Останалите мерки за биосигурност, които имат за цел да се избегне привличането на диви свине в и около помещенията на свинефермата или да се подобри хигиената, се очаква да бъдат по-малко ефективни, въпреки че все пак за някои комбинирани мерки за биосигурност, като ограда или единична твърда ограда срещу липса на достъп до съхранявани фуражи, вода и т.н могат да допринесат за намаляване на рисковете над 90%, смятат от ЕОБХ.

Според оценките приложимостта на мерките за биосигурност е по-висока при свинефермите на открито тип II, в сравнение със свинефермите от тип I. Единичната масивна или двойната ограда имат средна до висока степен на защита на свинеферми от тип II (прилагана от 40 – 80% от стопанствата), но много ниска до слаба защита на свинеферми от тип I (0 – 40%), главно поради разходите за изграждане.

За допълване на подобрената биосигурност на фермите на открито се препоръчва и прилагане на мерки за контрол. Сред тях са въвеждането на категоризация на свинефермите; регистрация на стопанствата, като за някои се изискват специални програми за биосигурност или пък договор с ветеринарен лекар; надзор – засиленият пасивен надзор от страна на ловните дружини ще доведе до ранно откриване на поява на болести и може да ограничи разпространението, смятат от ЕОБХ.

Оценките на експертите сочат, че редовното прилагане в рамките на системата на официалния контрол, управлявана от компетентните органи, на независими и обективни оценки на биосигурността в стопанството чрез използване на всеобхватни стандартни протоколи и одобряване на стопанствата за свине на открито въз основа на техния риск за биосигурността, допълнително ще намали риска от проникване и разпространение на АЧС, свързан със свинефермите на открито.

Поради това експертната група препоръчва дерогациите от настоящото ограничение за отглеждането на свине на открито в засегнатите от АЧС райони да могат да се разглеждат за всеки отделен случай, ако в засегнатите от АЧС държави членки се прилагат посочените по-горе подходящи мерки за биологична сигурност.

У нас на открито основно се отглеждат свине от породата Източнобалканска свиня, които според оценки на стопани могат да изчезнат заради липса на адекватни мерки за опазване на породата.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА