Експерти: Селското стопанство с най-голям бум в прилагането на иновации

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Според статистика от 2021 г. земеделието е втората индустрия по възможности за приложение на дроновете

Дроновете в селското стопанство помагат на стопаните да разберат какво точно да направят, за да спестят средства, като същевременно увеличат добива, каза Жулиета Димитрова, изпълнителен директор на компанията “Про Дрон Сис” (Pro Drone Sys), по време на петия семинар от поредицата Академия “Умно земеделие”, организирана от Сдружение Бизнес Агенция, съобщава БТА.

По думите на Димитрова понякога дори е много по-добре да не се прави нищо, отколкото да се извършват допълнителни действия, които водят до тотално унищожаване на реколтата. Затова много компании се фокусират върху иновативни решения за прецизно земеделие, които да намалят използването на торове и пестициди и спомогнат за правилното им разпределение. За целта е важно наличието на вярна във времето информация.

Според Димитрова това е необходимост за всеки бизнес, за да може да се взимат информирани решения.

“Трудно е да генерализирам земеделието и услугите, които предлагаме, защото те са доста индивидуални. Трябва да бъде съобразен размерът на стопанството, наличната земеделска техника и софтуерно оборудване, ако има такова. След това прилагаме индивидуален подход и методология за използване на вече наличната техника”, добавя тя.

Според статистика от 2021 г. селското стопанство е втората индустрия по възможности за приложение на дроновете. Тя припомни факта, че земеделието е един от секторите на световно ниво, който е претърпял и продължава да търпи най-голям бум откъм прилагане на иновации.

“Преди 7 години се бяхме фокусирали върху намирането на средство, с което да събираме информация, вярна във времето, за състоянието на почвите и растенията”, разказва Димитрова. Тя си спомня колко трудно постижимо е било това в онзи момент, когато сателитните снимки са се обновявали на 3-4 месеца. Предвид краткия времеви отрязък, с който всеки фермер разполага, тази информация е просто неизползваема.

Към днешна дата специалистите използват извлечената информация за видовете почва в обхвата на фермата, вегетацията и растежа на културите, за да изготвя геореферирани спектрални анализи на почвата, вододелни и топографски карти и да определя различните видове почва в обхвата на възложените ниви. След това се прави прецизно почвено пробовземане т.е. само от там, където има различна почва. Спрямо химическия анализ на почвените проби се прави препоръка за прецизно торовнасяне.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА