Експерт: Уловът на цаца в Черно море е изключително вреден

Васил Русев
Васил Русев
2 Минути

Над 20 пъти са намалели запасите на хищни риби в Черно море за последните 25-30 години. Това каза бившият министър на околната среда и на търговията и туризма Валентин Василев. В последните години там са изчезнали десетки видове риби – скумрия, платерини, рядко се среща и лаврак.

“Черно море умря пред очите ни. Първо изчезнаха над десетина вида риби. През 1968 г. е бил последният промишлен улов на черноморска скумрия. След това постепенно изчезнаха някои видове платерини. Запасите на други видове като лефер и лаврак много рядко вече се срещат. Запасите на хищни риби са намалели над 20 пъти за последните 25-30 години. И вече почти няма промишлен улов на лаврак, голям лефер, торук”, коментира той.

Освен замърсяването на морето, изключително вреден е и уловът на цаца, защото цацата е в основата на хранителната верига.

“Уловът на цаца е изключително вреден. Да замре животът в Черно море, причините са две. Първо това е замърсяването и второ е прекомерният улов и траленето. Цацата е в основата на хранителната верига. Всички хищници се хранят с цаца. Прекомерният улов води до липса на храна за хищните риби”, обясни Василев.

“Страшно безотговорни сме към морето. А моретата и океаните са в зародиша на нашия живот. Без тях сме за никъде. Те влияят и върху климата, предоставят ни и храна. Там се зараждат циклони, антициклони и т.н.”, обобщи пред Дарик Василев.

Avatar photo
Автор: Васил Русев
Васил е журналист в уебсайт и списание „Агрозона“ от август 2018 година. Роден е през 1983 година в Пловдив. Възпитаник е на Националната професионална гимназия по горско стопанство "Христо Ботев" в град Велинград и на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Работи като журналист от повече от 10 г., а опитът му е съсредоточен в длъжностите - репортер, редактор и водещ. Личните му интереси са свързани с историята, политиката, природните процеси и спорта.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА