Експерт разкрива сериозни пропуски в разследването на огнището на чума във Велинград

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
8 Минути

БАБХ под съмнение за некомпетентност

Случаят с огнището на чума по овцете във Велинград изисква задълбочена проверка. Експертно мнение, поискано от адвокат Методиева, хвърля сериозни съмнения върху компетентността на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). Според независимия експерт Николай Колев, липсата на достатъчно научни доказателства и несъответствието на проведените изследвания с международните стандарти, налагат провеждането на независимо разследване, което да установи истината и да предотврати подобни случаи в бъдеще.

Консултантът по биохимия и молекулярна биология на свободна практика декларира публично, че БАБХ няма правно основание за никакви последващи мерки. Представеното мнение повдига сериозни въпроси относно компетентността на българските власти при справянето с проблема с чумата във Велинград. Колев критикува остро действията на БАБХ, като посочва липсата на достатъчно научни доказателства и несъответствие с международните стандарти.

Агрозона публикува становището без редакторска намеса.

„Уважаема адв. Методиева,

Благодаря Ви, че се обърнахте към мен в качеството ми на експерт и както е нужно, ще застана с целия си професионален опит и компетентност, за да декларирам публично следното мое заключение – за което имам аргументиране с писмени доказателства от официалния сайт на БАБХ, а именно: Заповедта за акредитация на НДНИВМИ и Списъка на ползваните научни методи, за които НДНИВМИ е акредитирано (прилагам ги като pdf файлове).

Изводи:

В горепосочените документи не фигурира нито като компетенция за болест „чума по овце и кози“ („sheep and goat plague (PPR)”), нито в описа на акредитираните методи за изследване; нито са описани тест по ELISA с конкретен имунометод, отнесен за „sheep and goat plague (PPR)”; нито тест по RT-PCR, отнесен за „sheep and goat plague (PPR)”.

А всъщност методът RT-PCR не фигурира изобщо в списъка с методи за никоя болест, която лабораторията на НДНИВМИ се опитва да установява. Явно липсва и апаратура, а и специалисти, които да могат да работят в България по този метод в НДНИВМИ, иначе щеше да фигурира в акредитацията им.

Ето защо за мен по смисъла на БДС EN ISO/IEC 17025:2018, БАБХ няма как да са направили компетентно изследване, с което основателно да може да се заключи от едно вещо лице, че имаме огнище на „sheep and goat plague (PPR)” на българска чума по малките преживни животни „ЧМПЖ”.

Следователно БАБХ няма правно основание за никакви последващи мерки.

Действията на БАБХ навеждат на предположението за опит да се потули липсата на компетентност. Натискът, който упражняват върху стопаните на животните, без каквито и да е доказателства, съвсем оправдано кара хората да бъдат недоверчиви.

От снимките от различни източници се вижда, че до съда не е изпратен биохимичен анализ, състоящ се от множество индивидуални протоколи (на животно по животно, със съответната еднозначна идентификация), а виждам само нареждане (или писмо за изпращане на проби за изследване) от ветеринарите, които са взели пробите във Велинград (подписано от ветеринаря Александър Семерджиев).

Това писмо е съпроводено с опис на пробите и изпратено до НДНИВМИ София, да се направи тест на дадените проби, които са взети на 20, 21 и 22 ноември по метода ELISA. Никъде не се говори за RT-PCR, което вече не е изненада за мен, защото явно те знаят, че нямат кой да им направи изследвания по този метод.

По този начин твърдението на доц. д-р Илиян Костов пред медиите, че са правени тестове по два метода, е лъжа.

Д-р Костов в няколко предавания по различни телевизии, претендираше за компетентност пред журналистите, но нито веднъж не предложи биохимичен анализ. Журналистите от националните телевизии, нито веднъж не го накараха да покаже протоколи от някакъв биохимичен анализ. Вероятно от незнание, или точно поради причината, че дори експертите не споменават нуждата от такъв анализ. Некомпетентен човек няма как да знае, че такъв е необходим. Това е особено важно и за компетенцията на съда. Съдът трябва да е наясно с неговата необходимост и липсата му.

В съдебните документи под т.10 е направен някакъв плах опит за деклариране на резултати, но той е крайно непрофесионален. Ще поясня защо: Защото не е даден типа на ELISA материалите, които са използвани, а така също не е спазено изискването да се протоколира всяка една проба, където еднозначно да е ясно на кое животно принадлежи. Това е задължително за всяко едно животно поотделно (!).

Това е изискване на ЕС и ако не бъде направено, България няма да може да кандидатства за репарации от евентуалната евтаназия на заразени животни.

Няма начин в един обобщаващ протокол, представляваш официален документ за едно толкова сериозно решение като евтаназията на хиляди животни, някой просто да напише общо, че се установяват антитела, и толкова. Стореното не покрива стандартите на ЕС.

Повтарям: Трябва да има индивидуално проба по проба описано, и също да се знае титъра на антителата във всяко позитивно животно. При откриване на позитивни проби по ELISA метода, трябва да последват тестове по метода RT-PCR.

Трябва да се извлекат вирусни частици от предполагаемите заразени животни, трябва да се направи типизация на вируса от коя линия и щам е. Това са и изискванията на ЕС, за да има правно основание да се искат впоследствие компенсации на стопаните.

Без такива тестове, без патоанатомичен доклад на умрелите животни, без пълноценно и професионално доказване, че става дума именно за “sheep and goat plague (PPR)” = ЧМПЖ, никой няма право да твърди нищо със сигурност. В случая говорим за БАБХ. Именно от такъв непрофесионализъм произтича и обоснованото недоверие в обществото.

Реално няма адекватно направени проби.

Ето защо и не е коректно от страна на земеделския министър и доц. д-р Костов да твърдят, че имало разбиране към хората и опит да им се помогне. Първо БАБХ трябва професионално да си свърши работата и да покаже прозрачност, и едва тогава, с професионално издържани протоколи, могат да убедят хората в своята правота.

Малко статистика, с която разполагам и която може да ви послужи:

Според специалисти от WOAH (World Organisation for Animal Health), на 4 септември т.г. в България е избито стадо от 135 овце, без пълноценни биохимични изследвания. Специалистите на СЗО/жив. наричат в световните медии твърденията на българските власти – неубедителни. Това демонстрира престъпна некомпетентност на българските власти, която се практикува безнаказано.

Във WOAH България е известна като страната, която през 2018 година е заявила, че в държавата има зараза от чума по овцете и е избила около 4000 овце тогава, макар че само две животни са се оказали позитивни в едно голямо стадо от над 500 животни, и само едно от тях е умряло. Само с един ELISA тест и без последващи изследвания за доказване, в България се избиват хиляди животни. Тази некомпетентност на санитарните власти руши не само поминъка на стопаните, но икономиката на страната и доверието на обществото в държавата.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама