ЕК започна обществено допитване относно нова стратегия на ЕС за почвите

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Европейската комисия започна онлайн обществена консултация относно разработването на нова стратегия на ЕС за почвите. Това е последната от редица обществени консултации за различни екосистеми, изпълняващи специфичните ангажименти в Стратегията за биологично разнообразие на ЕС 2030 г.

Почвите са важни за производството на нашата храна, за чистотата на питейната ни вода, за намаляването на рисковете от наводнения и съхраняването на огромни количества въглерод. Те са от съществено значение за постигане на целите на европейската Зелена сделка като климатична неутралност, възстановяване на биологичното разнообразие, нулево замърсяване, здравословни и устойчиви хранителни системи и устойчива околна среда.

Въпреки това качеството на почвите в ЕС се влошава поради неустойчиво управление, прекомерна експлоатация, изменение на климата и замърсяване. Поради тази причина Стратегията на ЕС за биологичното разнообразие за 2030 г. предвижда приемането на нова стратегия за почвите през 2021 г.

„Една четвърт от биоразнообразието на нашата планета се намира в почвата. Това буквално е съкровище под краката ни и от това зависи храната ни и бъдещето ни. Трябва да подготвим Европейския съюз със стабилна политика в областта на почвите, която ще ни позволи да постигнем нашите амбициозни цели в областта на климата, биологичното разнообразие и продоволствената сигурност и да увеличим усилията си за управление на почвата по начин, който тя може да осигури за хората, биологичното разнообразие и климата“, заяви комисарят по околната среда, океаните и рибарството Виргиниюс Синкявичюс, цитиран от пресслужбата на Европейската комисия.

Въз основа на Пътната карта за нова стратегия за почвите, консултацията търси приноса на заинтересованите страни относно предизвикателствата и възможностите по отношение на нашите екосистеми на земята и почвите, които предоставят ценни услуги като осигуряване на храна, енергия и суровини, улавяне на въглерод, пречистване на водата, регулиране на хранителните вещества, контрол на вредителите и отдих.

Всеки, който желае да даде своето мнение относно обществената консултация, може да го направи до 27 април 2021 г.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА