ЕК започна обществена консултация за географските означения

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Европейската комисия започна обществена консултация относно продуктите с географски означения. Всеки може да даде своето мнение ТУК до 9 април. Подадените мнения ще бъдат взети предвид от Комисията, която се очаква да подготви няколко законодателни инициативи за подобрение на правилата за географските означения, включително за улесняване на земеделските производители при кандидатстването по тази процедура.

Всички граждани и организации могат да дадат своя принос за тази консултация. В съобщението на Комисията се посочва, че особено търсени са мненията от национални, регионални и местни публични органи, компетентни за политиката за качество на селскостопанските храни; организации от земеделския сектор – от европейски фермерски лобистки организации до малки местни организации на производители; организации от преработвателния сектор; потребителски организации; организации от търговския сектор: общоевропейски федерации, национални организации, търговски камари и частни компании; организации от сектора на търговията на дребно; трети държави; мозъчни тръстове, изследователски институти и университети; физически лица; консултации, сертифициращи органи, лобита, занимаващи се с географски указания, екологични организации, както и организации за хуманно отношение към животните и много други.

ЕК опростява участието в схемите за географски означения

Европейският съюз защитава близо 3400 наименования на специфични продукти – селскостопански стоки и храни, рибни продукти и продукти от аквакултури вина, спиртни напитки и ароматизирани лозаро-винарски напитки – чрез своите схеми за качество на ЕС: Географско указание (ГИ), Защитено наименование за произход (ЗНП) , Защитено географско указание (ЗГУ) и гарантирана традиционна специфичност (TSG).

Тази обществена консултация приканва гражданите и организациите, както и националните и регионалните публични власти да допринесат за оценката на начина за укрепване на системата с географски указания.

Целта е да се съберат възгледи за основните идентифицирани предизвикателства, които ще трябва да бъдат разгледани в планираната ревизия на законодателството, както и за основните причини за тях.

Можете да допринесете за тази консултация, като попълните онлайн въпросника. Ако не можете да използвате онлайн въпросника, моля, свържете се с нас, като използвате имейл адреса по-долу. Можете да изпратите отговорите си на всеки официален език на ЕС.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА