ЕК разреши авансови плащания от средата на октомври, намалява физическите проверки на място

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Европейската комисия прие две мерки за подпомагане на секторите земеделие и хранително-вкусова промишленост. Мерките ще увеличат паричния поток към земеделските производители и ще намалят административната тежест за националните, регионалните власти, които служат на земеделските производители в условията на криза, съобщиха от пресцентъра на ЕК.

За да увеличи паричния поток на земеделските производители, Комисията прие по-големи авансови плащания за земеделските производители. При директните плащания увеличението е от 50% до 70%, а при програмите за развитие на селските райони има ръст с между 75% до 85%. Земеделските производители ще започнат да получават тези авансови плащания от средата на октомври. Допълнителна гъвкавост ще даде на държавите-членки възможността да могат да плащат на земеделските производители преди да бъдат финализирани всички проверки на място.

С втората мярка, приета днес, се намалява броят на физическите проверки на място за изпълнение на условията за допустимост. В настоящите изключителни обстоятелства е от съществено значение да се сведе до минимум физическият контакт между фермерите и инспекторите, извършващи проверките, отбелязват от Комисията.

Общият брой на проверките, които трябва да бъдат извършени, е намален за преобладаващата част от бюджета на Общата селскостопанска политика (ОСП) от 5% на 3% за директни плащания и мерки за развитие на селските райони. Дерогацията също така предоставя гъвкавост по отношение на сроковете на проверките, за да позволи на държавите-членки да използват най-ефективно ресурсите.

Държавите-членки ще могат да използват алтернативни източници на информация, за да заменят традиционните посещения във фермата. Комисията насърчава използването на нови технологии, например сателитно заснемане с цел проверка на селскостопанската активност на полето или географски снимки за доказване на направени инвестиции. Тази мярка ще помогне да се намали административната тежест и да се избегнат ненужни забавяния при обработката на заявленията за подпомагане, като ще се гарантира, че помощта се изплаща на земеделските стопани в най-кратки срокове.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама