Украйна ще има право да продължи да изнася поне същите количества, както в предишни години за много продукти
Европейската комисия приключи преговорите с Киев по преработено Споразумение за задълбочена и всеобхватна зона за свободна търговия (DCFTA) с Украйна, предаде ДПА, цитирана от БТА.
Споразумението има за цел постепенно да приобщи Украйна в единния пазар на ЕС. Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че споразумението има за цел и да осигури търговските потоци от селскостопанска продукция и да изрази солидарност с Украйна след пълномащабното нахлуване на Русия.
„С това модернизирано споразумение осигуряваме търговските потоци от Украйна към Европа и световните пазари. Освен това изграждаме мостове на устойчивост и икономическа солидарност пред лицето на неоправданата агресивна война на Русия. В същото време продължаваме да защитаваме интересите на нашите земеделски стопани. Мястото на Украйна е в семейството. Оставаме ангажирани с пътя на взаимен растеж и стабилност, водещ до пълната му интеграция в нашия Съюз,“ заяви председателят на Европейската комисия.
ЕС ще се възползва от по-ниски тарифи или пълно освобождаване от мита за внос, обяви ЕК.
Украйна ще има право да “продължи да изнася поне същите количества, както в предишни години” за много продукти. Освен това Украйна се ангажира постепенно да приема стандартите на ЕС по въпроси като хуманното отношение към животните и употребата на пестициди. И двете страни се споразумяха за определени квоти, които могат да бъдат внасяни и изнасяни безмитно или при особено благоприятни условия.
След като започна пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна, фермерите, най-вече в източната част на ЕС, се противопоставиха на евтиния внос от Украйна, защото го възприемаха като нелоялна конкуренция. Около 100 дни след началото на войната през февруари 2022 г., ЕС освободи украинските стоки от мита за внос в общността.
“Когато договаряхме преработено споразумение за търговските ни отношения с Украйна, целите ни бяха ясни – да запазим позициите си с Украйна, да приведем в съответствие производствените си стандарти с оглед на присъединяването й към ЕС и също така да имаме ефикасен защитен механизъм за защита на чувствителните за нас сектори. Този баланс, който постигнахме, създава стабилна и предвидима среда за по-нататъшно развитие на привилегированите ни търговски отношения, като същевременно се вземат предвид опасенията на чувствителните ни сектори на хранително-вкусовата промишленост”, заяви Кристоф Хансен, европейският комисар по земеделие и храни.
Украйна има сравнително голям селскостопански сектор, който е представлявал над 7 на сто от брутния вътрешен продукт през 2023 г. За сравнение, в Германия той е по-малко от 1 на сто. Ще има особено строги правила за износ към ЕС на стоки като пшеница, царевица, захар, мед, птиче месо и яйца от Украйна. В отговор на опасенията на фермерите, ЕС въведе по-строги изисквания за внос на тези продукти през миналата година.
Държавите членки на ЕС и Европейският парламент се информират за подробностите по споразумението, след което ЕК ще представи официално решение на държавите членки на общността, които трябва да го одобрят. Споразумението за асоцииране между ЕС и Украйна, включващо и това за задълбочена и всеобхватна зона за свободна търговия, беше договорено между 2007 и 2011 г. и подписано на 21 март и 27 юни 2014 г.
Модернизираното споразумение: Три основни стълба
Модернизираното споразумение е изградено около три ключови стълба, които целят да подкрепят търговията между ЕС и Украйна, като същевременно гарантират справедливост и устойчивост, особено в земеделския сектор.
Равни условия на конкуренция
Новият достъп до пазара е обвързан с постепенното привеждане на Украйна в съответствие със съответните производствени стандарти на ЕС. Това включва ключови области като хуманно отношение към животните, употреба на пестициди и ветеринарни лекарства. От Украйна се очаква да докладва ежегодно за напредъка си в това отношение. Този подход е в съответствие с логиката на процеса на присъединяване на Украйна към ЕС и приемането на достиженията на правото на ЕС.
Стабилна защитна клауза
И двете страни ще имат възможността да активират защитен механизъм, който позволява приемането на подходящи мерки в ситуации, когато вносът може да причини неблагоприятни последици за която и да е от страните. В случая на ЕС, оценката на възможно смущение може да бъде направена на нивото на една или повече държави членки.
Засилени търговски потоци
Преработеното споразумение постига баланс между подкрепата за търговията на Украйна с ЕС и пълното отчитане на чувствителността на определени селскостопански сектори и заинтересовани страни в ЕС. Договореният достъп до пазара варира:
- За най-чувствителните продукти, като захар, птиче месо, яйца, пшеница, царевица и мед, има само скромни увеличения в сравнение с първоначалното задълбочено и всеобхватно споразумение за свободна търговия (ЗВСС).
- За други продукти са направени подобрения в полза и на двете страни, основани на взаимно допълващите се пазари.
- За някои нечувствителни продукти е договорена пълна либерализация.
И двете страни също така се споразумяха да проучат мерки за подпомагане на украинските износители да достигнат до традиционните си пазари в трети страни. Освен това, ЕС и Украйна се договориха да преразгледат ситуацията в контекста на напредъка си в икономическата интеграция и перспективите за присъединяване.
“Това споразумение, балансирано, справедливо и реалистично, отваря нова глава във вече динамичните търговски отношения между ЕС и Украйна. Обемът на търговията достигна около 67 милиарда евро през 2024 г., генерирайки търговски излишък от 18 милиарда евро за ЕС. В политически план то изпраща силен сигнал за непоколебима подкрепа за Украйна, тъй като тя защитава своя суверенитет и демократично бъдеще. То също така защитава интересите на земеделските производители в ЕС и осигурява стабилността и предвидимостта, от които се нуждаят нашите заинтересовани страни в тези несигурни времена”, заяви Марош Шефчович, комисар по търговията и икономическата сигурност.