Нова стратегия за подкрепа на промишлеността в ЕС чрез иновации, устойчивост и глобално партньорство
Европейската комисия представи Пакта за чиста промишленост – амбициозен бизнес план, насочен към укрепване на конкурентоспособността и устойчивостта на европейската промишленост. В условията на нарастващи енергийни разходи и засилена глобална конкуренция, този пакт цели да ускори декарбонизацията и да осигури бъдещето на производството в Европа. Чрез серия от мерки, включващи финансова подкрепа, регулаторни промени и стратегически партньорства, ЕС се стреми да превърне декарбонизацията в двигател на растежа и иновациите, като същевременно гарантира енергийна сигурност и устойчивост.
„Европа е континент не само на промишлени иновации, но и на промишлено производство. Търсенето на чисти продукти обаче намаля, а някои инвестиции се преместиха в други региони. Знаем, че все още има твърде много пречки пред нашите европейски дружества — от високите цени на енергията до прекомерната регулаторна тежест. Целта на Пакта за чиста промишленост е да се премахнат пречките, които все още спъват нашите предприятия, и да се представят ясни икономически аргументи за Европа,“ заяви председателят Урсула фон дер Лайен.
Комисията също така предприема действия за повишаване на ефективността на нашата регулаторна среда, като същевременно намалява бюрократичните пречки за предприятията. Днешните мерки са резултат от активното взаимодействие с лидерите от промишлеността, социалните партньори и гражданското общество в контекста на Декларацията от Антверпен за Европейски промишлен пакт и диалозите в рамките на Европейската комисия относно прехода към чиста енергия.
Бизнес план за декарбонизация, реиндустриализация и иновации
Пактът се фокусира главно върху два тясно свързани сектора: енергоемки отрасли и чисти технологии.
- Енергоемките отрасли, тъй като те се нуждаят от спешна подкрепа за декарбонизация и електрификация. Секторът е изправен пред високи разходи за енергия, нелоялна конкуренция в световен мащаб и сложна регулаторна рамка, които подриват неговата конкурентоспособност;
- чистите технологии са в основата на бъдещите конкурентоспособност и растеж и са от решаващо значение за промишлената трансформация. Кръговостта също е централен елемент на Пакта, тъй като трябва да оползотворим максимално ограничените ресурси на ЕС и да намалим прекомерната зависимост от доставчици на суровини от трети държави.
В Пакта са представени мерки за укрепване на цялата верига за създаване на стойност. Той служи като рамка за предприемане на действия, разработени специално за конкретни сектори. През март Комисията ще представи план за действие за автомобилната промишленост, а през пролетта — план за действие относно стоманата и металите. Планирани са и други специално разработени действия за химическата промишленост и чистите технологии.
В Пакта се посочват двигателите на бизнеса за успеха на промишлеността в ЕС:
По-ниски разходи за енергия
Енергията на достъпни цени е основата на конкурентоспособността. Поради това Комисията прие план за действие за енергия на достъпни цени с цел намаляване на сметките за енергия за промишлеността, предприятията и домакинствата. С акта ще бъдат ускорени преминаването към чиста енергия и електрификацията, ще бъде завършен нашият вътрешен енергиен пазар с физически междусистемни връзки, енергията ще бъде използвана по-ефективно и ще бъде намалена зависимостта от вносни изкопаеми горива.
Насърчаване на търсенето на чисти продукти
С Акта за механизъм за ускоряване на промишлената декарбонизация ще се увеличи търсенето на произведени в ЕС чисти продукти чрез въвеждането в обществените и частните поръчки на критерии за устойчивост и издръжливост и критерий „произведено в Европа“. През 2026 г. при преразглеждането на рамката за обществените поръчки Комисията ще въведе в обществените поръчки за стратегически сектори критерии за устойчивост, издръжливост и европейска преференция.
С Акта за механизъм за ускоряване на промишлената декарбонизация също така ще бъде поставено началото на етикет за доброволно постигане на въглероден интензитет за промишлени стоки, като се започне със стоманата през 2025 г., а след това и цимента. Комисията ще опрости и хармонизира методиките за отчитане на въглеродните емисии. Тези етикети ще информират потребителите и ще позволят на производителите да извлекат полза от положените усилия за декарбонизация.
Финансиране на прехода към чиста енергия
В краткосрочен план с Пакта за чиста промишленост ще се мобилизират над 100 милиарда евро в подкрепа на осъществяваното в ЕС чисто производство. Тази сума включва допълнителни гаранции в размер на 1 милиард евро по линия на действащата МФР.
Кръговост и достъп до суровини
Суровините от критично значение са изключително важни за нашата промишленост. Поради това ЕС трябва да гарантира достъп до такива суровини и да намали зависимостта от ненадеждни доставчици. Същевременно поставянето на кръговостта в центъра на нашата стратегия за декарбонизация спомага за извличането на максимална полза от ограничените ресурси на ЕС. Поради това Комисията ще приеме през 2026 г. акт за кръговата икономика с цел да се ускори кръговият преход и да се гарантира ефективното използване и повторно използване на редките суровини и материали, да се намали зависимостта ни в глобален аспект и да се създадат висококачествени работни места. Целта е до 2030 г. 24 % от суровините да бъдат кръгови.
Действия в световен мащаб
Повече от всякога ЕС се нуждае от надеждни глобални партньори. В допълнение към действащите и новите търговски споразумения Комисията скоро ще стартира първите партньорства за чисти търговия и инвестиции, с които ще се диверсифицират веригите на доставки и ще се постигат взаимноизгодни сделки. Същевременно чрез редица инструменти за търговска защита и други инструменти Комисията ще действа още по-решително, за да защитава нашите промишлени отрасли от нелоялна конкуренция и свръхкапацитет в световен мащаб. Комисията също така ще опрости и укрепи механизма за корекция на въглеродните емисии на границите (МКВЕГ).
Осигуряване на достъп до квалифицирана работна сила
Трансформацията на нашата промишленост изисква квалифицирани кадри и най-добрите таланти. Комисията ще създаде съюз на уменията, чрез който да се инвестира в работниците, да се развиват умения и да се създават качествени работни места. Чрез финансиране по линия на „Еразъм +“ в размер до 90 милиона евро пактът ще спомогне за укрепването на секторните умения за стратегическите отрасли, свързани с Пакта за чиста промишленост. С Пакта също така се подкрепят качествените работни места, ще се насърчават предварителни условия в социалната сфера и ще се предоставя допълнителна подкрепа на работниците при преходи.