ЕК поема 50% от ветеринарните разходи за справяне с АЧС

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Европейската комисия ще поеме 50% от ветеринарните разходи за справяне с Африканската чума по свинете (АЧС). Това съобщи днес еврокомисаря по земеделие Фил Хоган след заседанието на министрите на земеделието в ЕС. Той уточни, че в контекста на втори стълб страните могат да помогнат на фермерите си като насочат средства за мерки за справяне с АЧС. Еврокомисар Хоган подчерта по време на срещата: “Ще помогнем на всички държави, които искат средства за справяне с болестта. Общо 60 млн. евро е заделил ЕС за справяне с болестта в Европа. Вече девет държави са засегнати от АЧС”. Мерките за справяне с АЧС ще бъдат обсъдени от земеделските министри отново през октомври. В моето предложение за тавани на плащанията има механизъм да помогнем на малките семейни ферми, надявам се страните – членки в ЕП да ме подкрепят, изрази надежда Хоган.

Основната идея е, че ОСП след 2020 трябва да отговори на нови предизвикателства, казва Елизабет Кьосингер, министър на устойчивостта и туризма на Република Австрия. По време на дискусиите в рамките на съвета на министрите австрийския министър акцентира на въпроса какъв модел искат европейците за развитие на земеделието. Решението според нея е да се постави акцент на качеството на храните, вместо на количеството. Всички ние в Европа трябва да извървим този път, сподели още Кьостингер.

По време на срещата комисар Хоган отново напомни, че заради трудностите, пред които са изправени европейските земеделски производители, засегнати от сушата това лято, ЕК ще представи допълнителен пакет от мерки, насочени към увеличаване на наличността на фуражни ресурси, тъй като това е едно от основните предизвикателства пред стопаните, които трябва да се справят с последиците от сушата. Този пакет допълва вече обявените мерки в началото на август. Това засяга предимно страните Швеция, Дания, Естония, Финландия, Литва, Латвия, Полша и Португалия. Земеделските стопани ще могат да получат до 70% от своите преки плащания от средата на октомври 2018 г., вместо да чакат до декември. Това ще им помогне да стабилизират паричните си потоци. Също така закупуването на фураж ще може да бъде квалифицирано като помощ за материални щети или загуба на доходи. Компенсацията за щети ще бъде предоставена и без да е необходимо да се нотифицира (помощта de minimis) при суми до 15 000 EUR на земеделски стопанин за период от 3 години. Съществуват също така възможности за облекчения, включително например финансиране за повторно засяване на пасищата или компенсация за загуба на доходи.

Лилия Александрова, специален пратеник на Агрозона във Виена

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА