ЕК: Фермерите ще бъдат възнаградени за промяната в методите на производство

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Трябва да направим така, че фермерите да бъдат възнаградени за това, че ще променят своите методи на производство и ще ги направи по-устойчиви. Ето защо ЕК повиши бюджета на Втори стълб на Общата селскостопанска политика. Това каза Катрин Жеслен-Ланел, зам.-директор на кабинета на еврокомисар Януш Войчеховски, по време на Форума за бъдещето на земеделието FFA2020, който се проведе онлайн в Брюксел и Берлин.

„Европейският съюз е пример за сигурност на прехраната. В условията на кризата с коронавируса тази система за производство и доставки на храни показа, че има слабости, но и силни страни. Във всички части на ЕС бяха осигурени доставките и продажбите на храни. В същото време ние мислим как можем да подобрим своята автономност и да намалим зависимостта от вноса на храни и фуражи, без да вредим на околната среда“, каза тя.

„Всички ние трябва да осъзнаем, че в съвременния взаимосвързан свят трябва да си сътрудничим, ако искаме да имаме сигурност и устойчиво развитие“, подчерта Янес Поточник, председател на FFA2020 и бивш еврокомисар. Цената на качествените и устойчиво произведени храни е висока и тази тежест не може да се поеме от хората с ниски доходи. Ето защо е необходимо да се преструктурира системата за възнаграждения така, че не само хората с добри доходи да имат възможности да платят за добра храна, а и онези с по-малки финансови възможности, каза още той.

Фермерите в Германия изпълняват по-строги изисквания за качество и хуманно отношение в сравнение със стопаните в Източна Европа, каза Геро Хокер, депутат във Федералния парламент в Германия. Той изрази мнение, че са необходими единни стандарти за производство на селскостопанска продукция в целия ЕС, за да нямат усещането фермерите в едни страни, че са натоварени с повече изисквания от своите колеги в други държави.

„Бъдещето на нашите възможности да произвеждаме храна е свързано с биоразнообразието. Ето защо трябва да положим усилия да приложим за стратегията „От фермата до трапезата“. В нея е заложено повишаване на биопроизводството и намаляване на употребата на пестециди. Безспорно е, че имаме нужда от тези цели, въпросът е с какви инструменти разполагаме, за да ги постигнем“, категоричен бе Феликс Принц Льовенщайн, председател на Съюз за окологично съобразно производство на храни. Това, според него, е един от елементите на устойчивото развитие на земеделието в бъдеще. Вторият е промяната в навиците на потребителите на храни. „Най-глупавото нещо, което можем да направим е, да произвеждаме сега за сметка на бъдещето на новите поколения. Разбира се, трябва също така да защитим своите фермери от евтиния внос“, посочи още той.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА