ЕК бори с парите за земеделие руската енергийна зависимост?

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
6 Минути

Ще предприемат ли от Брюксел подобна стъпка – да прехвърлят 7,5 млрд. евро от дългосрочните мерки за селско стопанство към новото перо

Европейската земеделска общност прие хладно предложената от Европейската комисия възможност за прехвърляне на до 7,5 милиарда евро от субсидиите за земеделие на ЕС към мерките за подкрепа, насочени към преодоляване на зависимостта от руските изкопаеми горива, съобщава EURACTIV.

В сряда (18 май) Комисията представи своя нов план от 300 милиарда евро, наречен REPowerEU, за увеличаване на спестяванията на енергия, засилване на възобновяемите енергийни източници и диверсификация на европейските доставки на петрол и газ в опит да премахне вноса на руски енергия до 2027 г.

Сред допълнителните инвестиции REPowerEU включва възможността държавите-членки да прехвърлят доброволно значителна сума пари от някои фондове на ЕС, като политиката на сближаване и Общата селскостопанска политика (ОСП), към Механизма за възстановяване и устойчивост (RRF).

Тази гъвкавост при използване на средствата от ОСП обаче не беше добре приета от земеделските производители.

„Използването на средства от националните стратегически планове на ОСП може да бъде приемливо, само ако инвестициите REPowerEU са инициирани от земеделската общност“, се казва в писмо от COPA-COGECA, изпратено до председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен.

 

Цената на решението

В съобщението на Комисията по въпроса се посочва, че „предоставянето на част от финансирането на общата селскостопанска политика в рамките на Механизма за възстановяване и устойчивост ускорява изпълнението на съответните проекти, позволявайки на земеделските производители да получат необходимата финансова подкрепа за намаляване на употребата на синтетични торове и увеличаване на производството на устойчив биометан или възобновяема енергия“.

По-специално, до 7,5 милиарда евро могат да бъдат преразпределени от втория стълб на ОСП, фонда за развитие на селските райони, към RFF, ключовия финансов инструмент на NextGenerationEU, който е временният инструмент, предназначен да стимулира възстановяването на блока от пандемията COVID-19.

COPA-COGECA настоява, че пренасочването на парите за развитие на селските райони към различен обхват трябва да бъде възможно, само ако земеделската общност инициира инвестициите REPowerEU.

В писмото си президентите на COPA-COGECA подчертаха необходимостта от адекватно разглеждане на приноса на европейското селско и горско стопанство в плана за действие REPowerEU, когато става въпрос за намаляване на зависимостта на ЕС от енергия, торове и богати на протеини странични продукти, отчасти чрез директно включването на европейското селско стопанство в прехода към нулеви въглеродни емисии.

 

Планът за действие за биометан разделя

Планът също така споменава наскоро представения План за действие за биометан, който удвои целта на ЕС за производство на биометан в домашни условия до 35 милиарда кубически метра годишно до 2030 г.

Съгласно плана за действие за биометан, националните стратегически планове за ОСП на държавите-членки трябва да бъдат инструментализирани за „канално финансиране за биометан, произведен от устойчиви източници на биомаса“.

Това включва по-специално селскостопански отпадъци и остатъци, се уточнява в съобщението.

Европейската комисия удвои целта си за производство на биометан в домашни условия до 35 милиарда кубически метра годишно до 2030 г. като част от усилията за укрепване на блока срещу задаващата се енергийна криза, според ново съобщение.

Ирландският десноцентристки евродепутат Колм Марки каза пред EURACTIV, че законодателите са объркани от идеята за предоставяне на средства за увеличаване на производството на биометан, тъй като светът е на ръба на криза с продоволствената сигурност.

„Производството на храни трябва да бъде основен приоритет за нашите фермери, следвано от фуражи и след това биоенергия“, каза той, добавяйки, че има много други схеми, които могат да се използват за генериране на необходимото финансиране.

„Също така спешно се нуждаем от стратегия за използване на земята, която дава приоритет на производството на храни, заедно с цялостна стратегия за протеини в светлината на войната в Украйна“, продължи Марки.

По същия начин италианският евродепутат Херберт Дорфман – който е говорител на селското стопанство на най-голямата политическа група в Европейския парламент, Европейската народна партия (ЕНП) – не се съгласи с идеята за използване на субсидии за селското стопанство за фонд, който е напълно извън контрола на плана за развитие на селските райони без никакви огради за селскостопански проекти.

„По-нататъшното стимулиране на използването на храна за биогаз в този момент ми изглежда просто неморално“, добави той.

Секторът за биогаз и биометан обаче приветства пакета на Комисията, като видя индустриалния съюз, предложен в контекста на REPowerEU, като основен инструмент за насочване на сътрудничеството между политиците, инвеститорите и веригата на стойността на биометан за стимулиране на технологичните иновации.

„Допълнителните 37 милиарда евро целеви инвестиции, предложени от Комисията, могат да подкрепят развитието на нов капацитет и инфраструктура за поместване на биометан в газовата мрежа и създаване на енергийни общности“, обясни Хармен Декер, главен изпълнителен директор на Европейската асоциация за биогаз (EBA). в бележка.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА