България се нуждае от гаранционен финансов инструмент, който да бъде финансиран от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и който да бъде по-добре приспособен към нуждите от финансиране специално на малките и средните стартиращи предприятия. Необходими са гаранционни схеми именно за средносрочни и дългосрочни инвестиционни заеми.
Това се казва във финансов доклад на Европейката комисия за България. Институцията публикува подробна информация за необходимостта от финансиране на селскостопанския сектор в страните-членки на ЕС. Общо 24-те доклада са изготвени въз основа на данните от 7 600 земеделски производители и 2200 селскостопански и хранително-вкусови компании в ЕС.
Наличието на гаранционен финансов инструмент в България ще допринесе значително за намаляването на изискванията на банките за допълнителни гаранции и за отваряне на възможности за финансиране на иновативни и по-рискови проекти.
Възможно е да се предложат стимули или допълнително възнаграждение за добри резултати, с цел да бъдат привлечени повече финансови органи към осъществяването на инструмента. Наличието на подкрепа от Програмата за развитие на селските райони не бива да бъде условие при този инструмент. Гаранционните схеми трябва да бъдат внимателно създадени и да са различни от съществуващите в момента на пазара, за да се постигне добавена стойност.
Самостоятелното финансиране на работни средства по Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони представлява отлична възможност за решаване на проблеми свързани с ликвидността и за отделяне на банките от плащанията по ЕЗФРСР.