Изследване за COM AGRI: Доходите на фермите намаляха с близо 8% вследствие на COVID-19

Лилия Александрова
Лилия Александрова
7 Минути

 

Доходите на фермите намаляха със 7,9% през 2020 г. в сравнение с 2019 г., като в стойностно изражение това съответства на 7,1 милиарда евро. Производството на храни и напитки намалява с 9% през второто тримесечие на 2020 г. спрямо 2019 г., а в сектора на хранителните услуги се очаква спад с между 60% и 90% спрямо 2019 г. И обратно, продажбите на дребно бележат ръст, като онлайн продажбите на храни регистрираха най-голям ръст с 45% през първите месеци на пандемията в сравнение с нивата преди разпространението на вируса. Това са някои от изводите, направени в анализ на екип от учени, който беше представен на евродепутатите в комисията по земеделие на Европейския парламент.

Пандемията повлия значително и на потребителските предпочитания. Потребителите се интересуват все повече от закупуване на храна онлайн, от удобно пазаруване, както и от консумация на здравословни продукти. За групите с ниски доходи обаче цената се превърна в ключов фактор за избора на храна, често в ущърб на по-здравословните възможности.

Като цяло веригата на доставки на селскостопански и хранителни продукти в ЕС демонстрира висока степен на устойчивост по време на пандемията. Стойността на продукцията на селскостопанската индустрия е спаднала с 1,4% през 2020 г. в сравнение с 2019 г., въпреки че в сравнение със средната стойност за 2015-2019 г. е нараснала с 2,9%.

Различно влияние по сектори

Като цяло проучването показва, че въпреки пандемията, селскостопанският хранителен сектор на ЕС се представя сравнително добре през 2020 г., като нивата на производство и търговия остават стабилни. Цените на храните също останаха стабилни в отделните сектори; според индекса на цените на храните на ФАО световните цени на храните дори нарастват през последните месеци. Има обаче сектори, които са засегнати по-сериозно от други.

Що се отнася до лозаро-винарския сектор, стойността на производството в ЕС намаля с 5% и износът извън ЕС се сви с 2% през 2020 г. в сравнение със средното ниво за 2015-2019 г. Този сектор е силно зависим от продажбата на висококачествени вина и е изправен пред значителни предизвикателства по време на пандемията поради комбинираните ефекти на COVID-19, специфични търговски дразнители и липсата на допълнителна финансова подкрепа. По същия начин секторът на говеждото и телешкото месо беше силно засегнат от затварянето на ресторанти: производството в ЕС и търговията с тези продукти в рамките на ЕС регистрираха значително намаление на стойността през 2020 г. в сравнение със средното за 2015-2019 г. – съответно с 6% и 7%.

Трудно време за захарната индустрия

По време на пандемията потреблението на захар намаля, което се отрази с 12% спад в производството в сравнение със средното за 2015-2019 г.Световните цени на захарта се отразиха негативно на износа извън ЕС и в стойностно изражение намаляха с 44% в сравнение със средното за 2015-2019 г.Производството и търговията с цветя и растения претърпяха значителни финансови загуби поради COVID-19, възлизащи на 4,12 милиарда евро само за първата вълна.времето, градушки, Agrozona.bg

Отговорът на ЕС и националните власти

Отговорът на ЕС беше ефективен с оглед запазване на целостта на единния пазар чрез въвеждането на зелени транспортни коридори, както и чрез разработването на общи насоки, насочени към работната сила в селското стопанство. Мерките на ОСП, приети по време на пандемията обаче, имаха смесени резултати. От една страна, гъвкавостта при прилагането на правилата на ОСП обикновено се оценява като полезна и адекватна. От друга страна, мерките за управление на пазара, въведени за специфични селскостопански хранителни сектори, например дерогациите от правилата за конкуренция или помощта за частно складиране, бяха приложени частично или непоследователно в държавите членки и тяхното въздействие върху пазара беше ограничено.

Съгласно Временната рамка за държавни помощи, която действаше от март 2020 г. до януари 2021 г. държавите-членки са отпуснали най-малко 63,9 милиарда евро за селскостопанския хранителен сектор, заедно с допълнителни финансови и/или нефинансови мерки. Сравнението с пазарните мерки, въведени от ЕС по време на пандемията, на стойност 80 милиона евро помощи за частно складиране, и факта, че други финансови механизми на ЕС не бяха задействани, например резервът за криза на ОСП, показват, че икономическата тежест на кризата ще се поемат предимно от държавите-членки.

Роля на държавите-членки на ЕС

Предвид ограничения бюджет на ОСП за периода 2021-2027 г., държавите-членки ще продължат да играят централна роля в бъдещи кризи, засягащи селскостопанския и хранително-вкусовия сектор на ЕС. Независимо от това, приносът на ЕС чрез ОСП по време на криза все още може да бъде засилен чрез определяне на кризисен резерв от директните плащания на земеделските производители и подобрени мерки за управление на пазара въз основа на настоящия опит. Като цяло националната финансова подкрепа – под формата на държавни помощи, възлизащи на приблизително 63,9 милиарда евро, както и други инструменти, е значително по-висока от помощта на ЕС, възлизаща на 80 милиона евро помощ за частно съхранение.

За да се отговори по-добре на бъдещи кризи, необходимо е да се разработят политики, целящи създаването на различни независими хранителни системи. Освен това причините за ограниченото въздействие на мерките на ОСП по време на пандемията трябва да бъдат по-добре проучени, според експертите. Следва да се обмисли и отделянето на резерва за криза на ОСП от директните плащания на земеделските производители, за да се засили финансовият капацитет на ЕС по време на кризи. И накрая, поради икономическите последици от пандемията, са необходими програми за хранителна помощ за най-нуждаещите се, отбелязват анализаторите.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА