EFFAT и GEOPA-COPA предложиха насоки за достоен труд в условията на пандемия

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Социалните партньори в европейския сектор Земеделие – Европейската федерация на синдикатите от земеделие, храни и туризъм (EFFAT) и Обединението на организации на работодателите в земеделието на ЕС (GEOPA-COPA) подписаха обща декларация, в която се ангажират с конкретни действия, за да се гарантира, че сезонните работници, които идват от страните-членки ще работят при достойни условия на труд и заетост. Това съобщават от Федерацията на синдикатите в земеделието (ФНСЗ).

Синдикатите настояват да се гарантира, че достъпът на работниците до работните места ще става при най-строги хигиенни норми в настоящата пандемична криза. Сред тях са:

  • Работодателите трябва да гарантират, че мерките за социална дистанция и здравето и безопасността, определени от националните органи, се прилагат както в работната среда, така и по отношение на настаняването на работниците.
  • Когато транспортът от жилището до работното място се осигурява от работодателя, е необходимо да се гарантира, че преди да се качат в транспортното средство, се измерва телесната температура на всички работници, както и се осигуряват маски, ръкавици и пр. хигиенно оборудване за всички работници.
  • Работодателите трябва да информират работниците на език, който те разбират за съществуващите разпоредби за защита, като използват материали, предоставени от компетентните органи.
  • Работодателите трябва да осигурят на работниците безплатно лични защитни средства (маски, ръкавици и др.), както и хигиенни продукти (вода, сапун, перилен препарат и дезинфектант) в съответствие със съществуващите правила.
  • Когато работодателите отговарят за настаняването на сезонните работници, те трябва да гарантират, че социалното дистанциране и всички други правила за здраве и хигиена се прилагат в съответствие с националните стандарти.
  • Работодателите трябва да гарантират, че заплатите на сезонните работници са в съответствие с приложимите колективни договори или националното законодателство.
  • Работодателите трябва да гарантират, че сезонните работници са регистрирани и осигурени в съответствие с местното законодателство за социална защита и колективните трудови договори.
  • Ако има съмнение, че някой от служителите проявява симптоми на COVID-19, незабавно трябва да се свърже с компетентните медицински органи.

Тази декларация е сериозна стъпка за противопоставяне на тежките и неприемлви условия на труд и живот, на които често пъти са изложени земеделските сезонни работници. Тя е и ясно послание от страна на социалните партньори към Европейската комисия да се приложат конкретни и обвързващи мерки за по-нататъшна защита на сезонните работници – както от ЕС, така и от трети страни.

Пълният текст на декларацията може да видите ТУК.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама