Една трета от произведената храна в света отива на боклука

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Остър недостиг на храна ще мъчи човечеството през 2050 г., ако населението на Земята продължава да нараства със същото темпо, а методите за производство и дистрибуция на храна, както и предпочитанията на хората не се променят. Това предупреждава Световният фонд за дивата природа (WWF) в свой доклад.

Данните показват, че човечеството използва огромни количества ресурси за производство на храна, след което една трета от нея директно отива в боклука. За целите на селското стопанство се използват 50% от земята, където е възможно да се насади растителност, като за да се освободят площи за култури, са изсечени милиони хектари гори.

Заради производството на храна се отделят 25-30% от всички парникови газове, което води до изменение на климата. В същото време две трети от използваните от човечеството водни ресурси се употребяват за селскостопански цели, докато прясната вода е едва 3% от всичката вода на планетата.

Благодарение на всички тези ресурси годишно се произвеждат около 4 милиарда тона храна, като една трета от тях директно отива на боклука. В същото време 795 милиона души по света страдат от недохранване. Дори една четвърт от изхвърляната храна е достатъчна за изхранването на тези хора.

Тревожните данни показват още, че в момента 7,3 милиарда души консумират 1,5 пъти повече храна, отколкото природата би могла да произвежда без човешка намеса. Проблемът ще се задълбочава и заради бързия прираст на населението, като се очаква до 2050 г. жителите на планетата да станат 9 милиарда, а търсенето на храна да се удвои.

Проблемът е не само на сушата, но и във водата. “Наблюдава се развитие на техническите средства за лов, както и все по-нарастващ интерес на потребителите към морски дарове. На много места възстановяването на дивите популации следствие на това е на практика невъзможно”, се посочва в доклада.

Това показва, че е нужно драстично подобрение на производството и разпределението на храна, така че да не се разхищават толкова ресурси.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА