Доц. Мая Игнатова, Институт по животновъдни науки-Костинброд: Нямаме диалог за реформите, които ще засегнат института

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Говори се за реформи в Селскостопанска академия, но докато няма конкретни цели какво иска държавата ни да направи, нищо няма да се случи. Прави се реформа заради самата реформа, но защо?! Ако продължава така, животновъдната ни наука ще бъде унищожена. Това каза доц. Мая Игнатова, директор на Института по животновъдни науки – Костинброд, по време на международната научна конференция на тема „Животновъдната наука – предизвикателства и иновации”, която се организира по повод 65 годишни юбилей на научното звено.

„Аз като директор нямам никаква информация, дали ще се закрие институтът или не.”, каза още доц. Игнатова и подчерта, че трябва да има разговор за това как се правят тези реформите в Селскостопанска академия и какво точно държавата иска да направи.

През последните няколко години ние не получаваме адекватно финансиране. Година след година намаляват бюджета ни. От началото на тази година до края на месец септември Институтът, като звено към Селскостопанска академия, е получил 50 хил. лв. Миналата година сме получили 250 хил. лв, а по-миналата 350 хил.лв. Бюджетът на ССА за 2015 г. беше намален с 4 млн. лв., оттам идват проблемите ни, обясни доц. Игнатова.

В момента ние не можем да работим на проектен принцип, защото нямаме съответната материална база, с която да отговорим на тези очаквания. От ръководството на ССА казват, че няма да има закриване на институти, но ние сме против идеята да преминем към някой университет, защото това означава ликвидиране на звеното, каза още директорът на Института.

Научната конференция „Животновъдната наука – предизвикателства и иновации” ще продължи до 6-и ноември в София. Във форума ще вземат участие над 20 чуждестранни учени от Сърбия, Молдова, Русия, Украйна, Турция, Виетнам и Алжир и над 70 учени от институтите към Селскостопанска академия, аграрните университети, БАН и НДНВМИ.

Сред темите, които ще бъдат обсъдени по време на конференцията, са: хранене и физиология на животните; екология и качество на животновъдната продукция; развъждане, генетика и репродукция на животните; технологии на отглеждане и икономика на селското стопанство.

Лилия Александрова

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА