Доц. д-р Светлана Александрова: Демографската криза налага преструктуриране на трудовите ресурси

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

България е в демографска криза. За бъдещите предприемачи и работодатели това означава, че трябва да преструктурират пазара на труда и заетостта. Налага се да бъдат създадени нови икономически активности, които да отговарят на предизвикателствата, свързани с липсата на човешки потенциал.

Това каза доц. д-р Светлана Александрова от Университета за национално и световно стопанство, по време на Осмата национална среща на земеделските производители в България, която се провежда в курортен комплекс „Златни пясъци“. Доц. д-р Светлана Александровае един от авторите на Социално-икономическия анализ на развитието на селските райони, който е част от подготовката на Министерство на земеделието, храните и горите за създаването на Национален стратегически план за развитие на селските райони, който всяка страна-членка на Европейския съюз предстои да подготви.

България претърпява демографски срив, посочи доц. д-р Александрова, и изброи факторите за това: намаляването на населението, спадът в гъстотата на населението, интензивното застаряване на българите. Мнозинството от населението в Северозападна България е на възраст над 65 години. Селата умират. Трудова заетост има само там, където са направени инвестиции, например около Индустриалните зони, поради което само в селските райони около тях се наблюдава оживяване.

Голяма разлика в доходите на хората има не само между държавите в Европа, а и между населените места в България, каза още доц. д-р Александрова. Анализите за периода от 2008 г. до 2018 г. показват, че заетостта расте в секторите селско стопанство, преработваща промишленост, търговия, транспорт, хотелиерство и ресторантьорство. ИТ секторът е слабо развит в селските райони. За последните 10 години има ръст в броя на малките предприятия в селските райони. Друга тенденция, която се наблюдава, е че големите предприятия се преструктурират в средни, а средните – в малки. През периода се наблюдава 36% ръст в броя на малките и средните предприятия в селските райони. Приходите в селското стопанство се повишават с 27%.

Диверсификацията на икономиката е важна, по думите на доц. д-р Александрова, тъй като България няма промишленост в селските райони и предприятия с висока добавена стойност. Необходимо е да се стимулират иновативните производства и предприемачеството съобразно различните възрастови групи. Подкрепата за младите хора е много важна, защото сега те не виждат алтернатива в малките градове и селските райони, посочи доц. д-р Александрова.

Анализите и презентациите, представени по време на Осмата национална среща на земеделските производители в България са достъпни на сайта на Асоциацията на земеделските производители в България и на страницата на Министерство на земеделието, храните и горите.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама