Доходите от земеделие в България нарастват с 9,7% на година

Кирил Александров
Кирил Александров
3 Минути

Доходите от земеделие в България се увеличават с 9,7% средно на година в периода 2010 г. и 2015 г. Страната ни е една от 11 държави членки на ЕС, в които доходите от земеделска дейност се увеличават по-бързо в сравнение с други членки през периода 2010 г. и 2015 г., отколкото между 2005 г. и 2010 г. Други такива държави са Унгария със средногодишен ръст от 8,9% на година, и Литва със 7,7% на година. В 9 държави има спад в земеделските доходи, като във Финландия той е с 9,9%, в Дания с 5,2%, в Германия с 4,7%, показват данни на Евростат.

Няколко причини

Причините за разликите между държавите-членки са няколко. От една страна е увеличението в директната подкрепа от Общата селскостопанска политика за новите членки, както и позитивното влияние на сектора по отношение на инвестициите и икономическата структура. От друга страна е свързаността със световния пазар, което има важно влияние върху цените на вътрешните пазари в западните и южните държави членки. Друга причина е трудната адаптация към цените в хранителната верига. Фермерите се борят да възстановят възвръщаемостта на производствените си разходи при несигурни източници на доходи.

Три последователни години на намаляване на доходите поставя фермерите на червено, като някои решения на банковия сектор ще спомогнат за реструктурирането на земеделския сектор в бъдеще, според Арно Пти.

ЕС в глобален мащаб

Финансовата и икономическа криза от 2008-2009 г. удари сериозно доходите на земеделските стопани в ЕС. Възстановяването започна през 2010 г. и положителното развитие продължи и през 2011 г. През 2015 г. доходите в земеделието бяха с 33,6% по-високи в сравнение с 2005 г. Доходите се увеличаваха средно с 4% на година през периода 2005-2010 г., докато между 2010 и 2015 г. ръстът се забави и бе с 1,9% на година. През този период продуктивността в земеделския сектор падна с 50%, а продуктивността на капитала стана негативна, обявява Лук Бенет, старши съветник във Farm Europe, цитиран от euractiv.eu.

„В глобален мащаб Европейският съюз не създава цените. Суперцикълът на употреба на суровини, включително първични земеделски продукти, както и цените на суровия петрол поставиха под натиск цените на международните пазари. Не можем да очакваме високи цени на земеделските стоки, когато цената на енергията е толкова ниска.“, казва Арно Пти, директор на отдела по търговия в Копа Коджека.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА