Доброволната комасация на ниви е уредена в проекта на Закон за земеделските земи

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
2 Минути

Доброволната комасация на земеделските земи е уредена в проекта на Закон за земеделските земи, чието обществено обсъждане тече в момента. Предвижда се промяна на правото на собственост, с цел преодоляване раздробеността на поземлената собственост и създаване на предпоставки за ефективното използване на нивите. Уедряването на земеделски имоти по собственост ще става въз основа на писмено споразумение с нотариално заверени подписи на собствениците на земите и план за уедряване, одобрен със заповед на министъра на земеделието. Планът за уедряване може да включва изграждане на съоръжения за напояване или предпазване от вредното въздействие на водите, за борба с ерозията на почвите или други устройствени нужди, свързани с ползване на земеделските земи по предназначение и опазване на околната среда.

Общински и държавни земи също ще се комасират

Предвидено е в плана за уедряване да се включват и държавни или общински земеделски имоти. В тези случаи споразумението се подписва от земеделския министър, съответно от кмета на общината или от оправомощени от тях лица.

Общинската служба по земеделие въз основа на одобрения план за уедряване, издава решения и скици за уедрените поземлени имоти. В решението се описват размерът и категорията на имота, неговото местоположение (граници, съседи) и ограниченията на собствеността с посочване на основанията за това. Собствеността върху уедрените поземлени имоти се придобива от влизане в сила на решението на общинската служба по земеделие, което, придружено със скица, удостоверява правото на собственост и има силата на нотариален акт.

В процедурата за промяната на начина на трайно ползване на земеделските имоти или на части от тях за друго земеделско ползване се предвижда за имоти, включени в обхвата на специализиран слой “Постоянно затревени площи”, промяната на начина на трайно ползване да може да се извършва само след тяхното изключване от слоя със заповед на аграрния министър.

Четете още:

Законопроект: Седем години не сменяме предназначението на новозакупени ниви

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА