До петък над 50 хил. стопани чакат плащания

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Вижте какви са ставките

До петък, 10 декември т.г., стопаните се очаква да получат средства по схемата „Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на COVID-19“, която е с бюджет от 72 млн. лева. По схемата заявления можеха да подават близо 50 хил. стопани, които отглеждат животни, овошки и зеленчуци, лозя и пчелни семейства.

За животновъдите са отделени 37,5 млн. лв. Според предварителните разчети се предвижда ставката за животните да е различна според направлението. Така например, за млечните крави под селекционен контрол ще се отпускат по 77 лв.; за млечните крави – 77 лв.; за млечни крави в планински райони – 45 лв.; за месодайни крави и/или юници – 45 лв.; за месодайни крави под селекционен контрол – 77 лв.; за биволи – 77 лв.; за овце-майки и/или кози-майки под селекционен контрол сумата е 19 лв.; за овце майки и/или кози майки в планински райони – 15 лв.; за овце майки и/или кози майки, за животните по Преходна национална помощ за овце-майки и/или кози-майки, обвързана с производството (ПНДЖ 3) – 15 лв.

До 5 млн. лв. се предоставят на пчеларите за обезпечаване грижите за пчелните семейства. Размерът на помощта за едно пчелно семейство е 7 лв.

Производителите на плодове и зеленчуци ще бъдат подпомогнати с до 29,5 млн. лв., които ще се разпределят, както следва: за производителите ябълки, круши, кайсии/зарзали, праскови/нектарини, череши/вишни, ягоди, малини – 550 лв./ха; за градините със сливи и десертно грозде – 280 лв./ха; за винени лозя – 170 лв./ха; за домати полски, краставици полски, корнишони, патладжан – 800 лв./ха; за пипер полски – 1120 лв./ха; за домати оранжерийни, пипер оранжериен, краставици оранжерийни – 3300 лв./ха; за картофи, лук, чесън – 600 лв./ха; за градините с моркови, зеле, дини и пъпеши – 300 лв./ха.

От ДФЗ уточняват, че в случай на наличие на остатъчен ресурс, същият ще бъде преразпределен с еднакъв коефициент в съответното направление. При недостиг в рамките на определения ресурс по сектори се прилага коефициент на редукция, с който се преизчислява размерът на помощта на всеки кандидат.

 

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА