До €218 млрд. се въртят годишно в еко престъпления

Кирил Александров
Кирил Александров
3 Минути

Екологичната престъпност е четвъртата по големина в света престъпна дейност, която възлиза на 76 милиарда до 218 милиарда евро годишно. Докладът “Борба с престъпленията срещу природата в Дунавско-Карпатския регион” на Програмата на ООН за околната среда, на WWF и на Eurac Research, представен в Брюксел, разкрива, че престъпления като незаконна сеч, бракониерство и търговия с диви животни застрашават не само биоразнообразието, но и поминъка на населението в района.
Дунавско-Карпатският регион неслучайно е наричан още „Зеленото сърце на Европа“ – там се намират едни от последните вековни гори на континента. В България горите осигуряват около 85% от водния отток в страната или около 3.6 млрд м3  ресурс от чиста питейна вода.  Те съхраняват над 80% от защитените растения и над 60% от застрашените от изчезване видове животни в страната. Незаконният дърводобив обаче е сериозна заплаха за горските екосистеми, биоразнообразието в тях и екосистемните услуги, които горите предоставят. Според експертен анализ на статистическите данни годишно в България той достига 2,4 млн. куб. м или 1/4 от общия добив (при официален добив от 6,9 млн. куб. м към 2012 г.). Сивият сектор в горското стопанство у нас генерира скрити приходи от над 100 млн. лв. годишно.
Според доклада, процъфтяващ е и черният пазар за хайвер от есетри – емблематичен за Дунав и българския риболов вид. Незаконно добитият хайвер достига цена от 6000 евро за килограм на черния пазар – търговията възлиза на 22 милиона евро годишно. Това дава своето катастрофално отражение върху есетрите – два от 6-те дунавски вида вече са изчезнали, а 3 са критично застрашени. Запасите от моруна, чийто хайвер е най-скъп, са намалели с 67% за едно десетилетие.
Жертва на бракониерство, за което няма адекватна наказателна процедура, са също кафяви мечки, вълци, рисове. Най-големите европейски популации на тези животни са именно в Дунавско-Карпатския регион.
“Плячкосването на тези природни ресурси подкопава развитието и лишава правителствата от необходимите средства за насърчаване на работни места, образованието и здравните услуги”, заяви Ерик Солхайм, ръководител на Програмата на ООН за околната среда. “Тези ресурси по-скоро трябва да бъдат солидна основа за благосъстоянието на бъдещите поколения”, добави той.
“Последните вековни гори на Европа и тяхното биоразнообразие изчезват с тревожни темпове”, каза Марко Ламбертини, генерален директор на WWF. “Река Дунав, тук в сърцето на Европа, е дом на есетрите – един от най-древните и застрашени видове риби в света. В България и Румъния се срещат последните популации на диви есетри в Европейския съюз. Незаконната търговия с хайвер ще унищожи този вид, освен ако не бъдат предприети действия за предотвратяването ѝ.”

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА