До 80% срив в цените на прасковите за година, производители от Сливен готови за протест

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Овощарите планират да изкоренят 1200 дка прасковени градини

Настояват за държавна политика за изкупуване на местната продукция

Производители на праскови в Сливенско подготвят протести заради ниските изкупни цени и вноса на продукция от Гърция, предаде БТА.

В региона се произвеждат около 75 процента от прасковите за преработка и около 40 процента от десертните праскови у нас.

Към момента преработващите предприятия са спрели изкупуването на родната продукция и залагат на вносната. Производителите от Сливенско вече са започнали изкореняване на градините си. Това каза в интервю за БТА председателят на браншовата организация „Българска праскова“ Коста Петров.

ОТ ОРГАНИЗАЦИЯ "БЪЛГАРСКА ПРАСКОВА" НАСТОЯВАТ ДА СЕ ЗАПАЗЯТ НАЕМНИТЕ ЦЕНИ  НА ТЪРЖИЩЕТО ЗА ПЛОДОВЕ | SliveninfoВносът от Гърция убива местния бизнес

Тази година Гърция е стъпила сериозно на нашия пазар, след като е загубила пазарите за пресни плодове в Беларус, Украйна и Русия, съставящи 37 – 39 процента от целия износ на плодове на южните ни съседи, споделя Петров. Това води до срив пазара на едро в България, като цените на прасковите спрямо миналата година са паднали със 70 – 80 процента.

“Тази година е пълен колапс. В началото на кампанията цените на прасковите бяха 65 ст., сега обаче паднаха до 56 стотинки, а фабриките искат още да се свалят. При тези разходи за торове, горива и работни заплати, нашите производители работят на загуба. Повечето вече се отказват”, каза председателят на браншовата организация.

Проблем са и забавените плащания от страна на преработвателите

Според Петров сериозен проблем са и забавените плащания от страна на преработвателите. “Фабриките плащат до едно положение, в средата на кампанията спират плащанията и трябва да ги чакаме по 7 – 8 месеца. Кой производител ще издържи при това положение? Нормално е около месец да забавят плащането, но толкова… Фактурираме, плащаме ДДС, заплати и чакаме с месеци да си получим парите“, коментира Петров.

Остава и се задълбочава проблемът с недостига на работна ръка

Освен това в България няма изградени необходимите бази за сортиране, пакетиране и хладилно съхраняване на продукцията. Има само две – три такива бази и те дори не се намират в Сливенски регион, който е най-големият производител на праскови у нас, посочи още той.

По думите му в Сливенско вече са изкоренени 250 дка, а производители планират да изкоренят още 1200 дка прасковени градини.Златна праскова, Agrozona.bg Според браншовия председател у нас липсва държавна политика за осигуряване на продоволствената сигурност с родно производство. “Например в Германия и Полша не може да се влезе на пазара, спират вноса веднага като излезе собствената им продукция”, допълни Коста Петров.

Румъния е единствената държава, в която България изнася пресни праскови

“Към 30% от прясната праскова отива в Румъния, но ние нямаме готовност да изнасяме навън”, посочи Коста Петров.

Все още няма яснота кога и къде ще се проведе протестът на недоволните овощари. 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА