До двеста хиляди лева може да достигне санкцията при повторно използване в рамките на една година на търговска марка, знаци или други означения върху етикетите, опаковката, амбалажа на спиртните напитки, от които се създава представа за местен продукт или за продукт от внос, а са означени с неистински произход. Първоначалната глоба е от 3000 до 100 000 лв., но се удвоява, ако се повтори нарушението в рамките на година. Това става ясно от административно – наказателните разпоредби в проекта на чисто нов Закон за виното и спиртните напитки, който е публикуван днес за обществено обсъждане. До 23 март всички заинтересовани ще имат възможност да отправят своите забележки към документа, който ще замени сега действащият от 2012 г. закон. Другото нарушение, за което се прилага най-голямата санкция предвидена в този закон – 100 хил. лева е за физическите лица и фирмите, които произвеждат спиртни напитки с географско указание без да имат право на това.
Лозята, засадени без разрешение се изкореняват в четири месечен срок
Без подпомагане по схеми и мерки финансирани от държавния бюджет и от фондовете на Европейския съюз остават площите, засадени с лозя без разрешение, гласи още закона. Когато ИАЛВ установи наличието на лозя, които са засадени без разрешение, със заповед на изпълнителния директор се дава срок от четири месеца на производителя да извърши изкореняването. Ако производителят не изкорени сам насажденията си, това се прави принудително, като направените разходи се заплащат от лозаря.
Изпълнителната агенция по лозата и виното съобщава на Европейската комисия до 1 март всяка година общия размер на площите, за които е установено, че са засадени след 1 януари 2016 г. с лозя без разрешение, както и размера на изкоренените площи.
Новите насаждения – до 1% от общата площ в страната
Разрешения за нови насаждения се издават всяка година, за площ в размер на 1 на сто от общата площ на засадените лозя в страната към 31 юли на предходната година. Изкореняване на лозови насаждения, създадени по програми на Европейския съюз, може да се извършва не по-рано от 5 винарски години, следващи годината на засаждането на лозовите насаждения.
В Лозарския регистър вписват гроздопроизводителите, с управляваните от тях лозарски стопанства, винопроизводителите, включително производителите на ароматизирани лозаро-винарски продукти, плодово вино, продукти на основата на плодово вино и производителите на оцет, предвижда законът. Всяка година до 15 януари производителите на винено грозде, вписани в Лозарския регистър подават декларация за реколтата от грозде за текущата винарска година,